Одржана Јавна расправа о предлогу закона о измјенама и допунама Закона о вину

У организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде одржана је   Јавна расправа о предлогу Закона о измјенама и допунама Закона о вину.

Расправи су присуствовали представници Националног удружења виноградара и винара Црне Горе, представници компаније „13. јул – Плантаже“  и  регистровани произвођачи вина из шест виноградарских производних подручја: субрегиона Црмница, Кучи, Ријечка нахија, Катунска нахија, Пипери и из Подроричког субрегиона. Осим произвођача вина, активно учешће у расправи имали су представници Универзитета Црне Горе – Биотехничког факултета и представници Привредне коморе.

Javna rasprava o vinu

Учесници у расправи нијесу имали примједби на предложене измјене Закона, које је презентовала самостална савјетница за виноградарство и винарство,  Марија Крстић,  иако оне захтијевају одређене корекције у означавању вина, тј. додатне обавезне податке, QР цод и нутритивну декларацију који треба да буду наведени на етикети, што додатно финансијски оптерећује њихов бизнис.

Новине, које се односе на флексибилнији распон садржаја алкохола у вину, у односу на стриктну дефиницију вина, тј. могућност да вино може бити дјелимично или у потпуности деакохолизовано или да у одређеним виноградарским зонама има садржај алкохола до 20%вол, прихватили су као пријатно изненађење и мотив за проширење асортимана вина и пласман на до сада неосвојеном тржишту са специфичном клијентелом.

Javna rasprava o vinu

Једини захтјев, који су потписали сви учесници расправе је био да се у актуелном закону не мијења инспектор за вино с пољопривредним инспектором. Сматрају да је неопходно да имамо инспектора с високим познавањем енологије и ампелотехнике, који би на терену имао осим контролне и едукативну улогу.

Javna rasprava o vinu

Будући да није било сукоба мишљења на тему расправе, остатак времена искоришћен је за разматрање проблема с којима се винари суочавају током производног процеса и детерминисању проблема, који утичу на њихову економску ефикасност као што је нелојална конкуренције на тржишту. Такође, обзиром на недавно усвојени Агробуџет за 2025. годину, винари су упознати с могућностима  и структуром подстицајних мјера дефинисаних за развој винског сектора.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?