- Влада Црне Горе
Министарство поморства Одржана конститутивна сједница Координационог одбо...
Одржана конститутивна сједница Координационог одбора за транзитни саобраћај
Конститутивна сједница Координационог одбора за транзитни саобраћај Привредне коморе Црне Горе одржана је 23. јуна 2021. године.
Сједницу је до избора предсједника водио потпредсједник Привредне коморе Павле Д. Радовановић, уз подршку секретара Сава Баровића.
Радовановић је појаснио да су дјелокруг и задаци Координационог одбора, између осталог, праћење, анализирање и унапређење пословања у логистичким активностима које се одвијају преко Црне Горе, стварање услова за потпун и ефикасан развој потенцијала Луке Бар и повезаних система, те сарадња са надлежним државним органима, институцијама и коморским и другим удружењима и асоцијацијама у земљи и иностранству.
Верификовани су мандати 28 чланова Координационог одбора – представника привредних друштава, државних институција и НВО организација, а затим усвојен Пословник о раду.
За предсједника Координационог одбора изабран је Зоран Радуновић, државни секретар Министарства капиталних инвестиција, а његов замјеник ће бити Далибор Пелевић, директор компаније МСЦ Монтенегро.
- Министарство капиталних инверстиција жели да има блиску сарадњу са свим привредним субјектима. Потребно је да унаприједимо рад свих нас и да што боље искористимо капацитете Луке Бар и жељезничког система. Овај одбор не смије бити под било чијим аспирацијама и лидерством већ заједничко тијело које треба да постигне конкретне резултате у интересу економије Црне Горе – рекао је Радуновић.
Замјеник предсједника Далибор Пелевић сматра да је главни задатак Координационог одбора промоција транзитног потенцијала Црне Горе.
- Морамо да радимо на промоцији и довођењу нових бродара у Луку Бар јер ће то допринијети повећању броја сервиса у луци. Потребно је да привучемо робе које ће бродарима бити интересантне. Неопходно је развијати бољу сарадњу са државама у окружењу које имају робу за превоз како бисмо могли да је усмјеримо на Луку Бар. Морамо радити на томе да Црна Гора буде дио паневропског коридора, јер смо једина држава која то није – казао је Пелевић.
Душанка Драгојевић из Монтецарга је казала да су склопљени велики послови превоза бакарног концентрата са кинеском компанијом која послује у Србији. У овој години биће превезено 350.000 тона, у 2022. 700.000 тона док је за 2023. годину планирано више од милион тона. У току су преговори и са жељезаром у Смедереву о превозу сумпорног концентрата.
Никола Бановић, Јадроагент, сматра да би отварање граничног прелаза Сукобин допринио конкурентности Луке Бар. Тиме би се значајно скратио превоз робе, прије свега са Косова и избјегло коришћење граничног прелаза Кула који је често затворен због временских неприлика. Он сматра да треба изнаћи могућности да се и житарице из Србије извозе преко Луке Бар, за шта је претходно неопходно овај правац учинити конкурентим у односу на Констанцу.
Марина Бошковић, Жељезничка инфраструктура Црне Горе, указала је да приликом склапања нових послова о превозу треба имати у виду да је на жељезничкој инфраструктури тренутно активно 31 градилиште које се односи на реконструкцију и адаптацију пруге.
Саша Симоновић, Шпедиција „Књаз“, указао је на проблем што се због транзитног времена у Луци Бар клијенти окрећу другим оператерима, прије свега Ријеци и Солуну. Апострофирао је детаљне прегледе контејнера у нашој луци и употребу скенера што успорава процесе и ствара веће трошкове. У дискусију се укључио Радивоје Пејовић из Управе прихода и царина који је подсјетио да се прегледи обављају у складу са анализом ризика те да ће се у конкретном случају видјети да ли постоји оправдање за додатно задржавање наведених контејнера. Истакао је заједнички интерес свих да се царинске процедуре скрате, колико је могуће.
На сједници је закључено да је потребно повезивање и тијесна сарадња Координационог одбора за транзитни саобраћај Привредне коморе Црне Горе са сличним тијелима пословних асоцијација у окружењу. Такође, потребно је обезбиједити члановима КО статистичке податке о пословању у овом сектору.
Извор: Привредна комора Црне Горе