- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Одржана конститутивна сједница КТ за управљање про...
Одржана конститутивна сједница КТ за управљање процесом дигиталне трансформације
Констуитутивна сједница Координационог тијела за управљање процесом дигиталне трансформације, којим предсједава министар јавне управе, Marash Dukaj одржана је данас у организацији Министарства јавне управе.
Министар Дукај је истакао да је успостављање Координационог тијела, као радног тима, предвиђено Стратегијом дигиталне трансформације Црне Горе од 2022-2026. године, у стратешком циљу Повец́ан капацитет и способности за дигиталну трансформацију Црне Горе, те оперативном циљу Ефикасна и ефективна координација и праћење дигиталне трансформације. Он се осврнуо на задатке Координационог тијела, истичући да је у фокусу надзор над динамиком спровођења Стратегије дигиталне трансформације и пратећих Акционих планова.
„Процес дигиталне трансформације треба да прати темпо развоја дигиталних технологија, а да би то било спроводиво, потребно је да постоји добра основа у инфраструктури, нормативном и институционалном оквиру, образовном систему, али и у квалитетном моделу дигиталног управљања“, казао је министар Дукај.
На сједници је представљен концепт развоја Водича за административне поступке Владе Црне Горе, услуге која се развија у оквиру пројекта “Е услуге и дигитална инфраструктура као одговор на Covid19”, који финансира Европска унија, а спроводи UNDP у партнерству са Министарством јавне управе. Водичи административних поступака, који представљају основу за дигитализацију, пружаће детаљне информације о свим процедурама које нису интерне, омогућавајући да информације о свим неопходним формуларима и токовима административних поступака, буду доступне на једном мјесту.
Генерални директор Директората за инфраструктуру, информациону безбједност, дигитализацију и е-сервисе, Душан Половић подсјетио је на позитиван примјер дигитализације кроз NS NAT - платформу за е-плаћање административних такси и накнада, на којој је тренутно доступно преко 135 такси и 107 накнада из 10 институција.
На састанку је детаљније говорено о Стратегији за дигитализацију образовног система 2022-2027, у дијелу дигитализације образовања кроз три стратешка циља који подразумијевању развој информационог система образовања, дигиталних екосистема у образовно-васпитним установама, те развоја дигиталних вјештина.
Усвојен је Извјештај о реализацији Акционог плана Стратегије дигиталне трансформације, за 2023. годину са циљем дефинисања даљих приоритета и формирања подтимова за израду новог AP за период 2024-2025.