Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана конститутивна сједница Радне групе за поглавље 23 - Правосуђе и темељна права

Одржана конститутивна сједница Радне групе за поглавље 23 – Правосуђе и темељна права

„Морамо озбиљно да радимо и да извучемо максимум из себе и покажемо пуну посвећеност и политичку вољу и стручне капацитете да ми можемо да гурамо у овоме напријед. Знам да у овом поглављу има одређених проблема, као и свугдје, један дио њих неће зависити од ове радне групе, везан за политичко преговарање или за Парламент“, казао је министар унутрашњих послова и координатор Министарства правде,  људских и мањинских права, Сергеј Секуловић на конститутивној сједници Радне групе за поглавље 23 – Правосуђе и темељна права, која је данас одржана.

„Не мислим да треба да пребацујемо одговорност, иако у објекивном смислу она понекад не станује код нас као извршне власти, придружене са правосуђем, већ у рукама политичара и Парламента. Али то нама не треба да засмета или да нас саботира, нити на било који начин успори да вршимо и одрађујемо оно што је до нас“, рекао је Секуловић. Поред њега, конститутивној сједници присуствовала је и главна преговарачица, Зорка Кордић као и нови шеф радне групе за поглавље 23 Бојан Божовић, државни секретар Министарства правде, људских и мањинских права.

На сједници су разматране актуелности у преговарачком процесу с ЕУ, са освртом на примјену Нове методологије и недавно одржану Међувладину конференцију.

Секуловић је поручио да је ово питање наше будућности и да од стране Министарства унутрашњих послова и Министарства правде и људских права постоји пуна посвећеност поглављима 23 и 24.

Održana konstitutivna sjednica Radne grupe za poglavlje 23 – Pravosuđe i temeljna pravaКако је казао, постоји неколико ствари које су нотификоване као црне тачке, један дио се преклапа са дјелокругом послова МУП-а, поготово проширено одузимање имовинске користи, али и дио који је везан за судство у смислу дисциплинске и етичке одговорности, слободе медија у дијелу истражних радњи и репресије. „Ту морамо да покажемо конкретне резултате јер без тога не можемо напријед“ казао је Секуловић.

„Ја на свим састанцима са ЕУ партнерима говорим о завршним мјерилима и понављам и данас. Не зато што очекујемо да нам прогледате кроз прсте или да нам нешто помогнете, а ми не заслужујемо. Нама завршна мјерила требају за подизање морала и енергије читаве администрације. Потребно нам је нешто конкретно да нам да вјетар у леђа, и ја мислим да би та завршна мјерила то донијела“  казао је министар.

Održana konstitutivna sjednica Radne grupe za poglavlje 23 – Pravosuđe i temeljna prava

Главна преговарачица Зорка Кордић је указала на потребу синергије између онога што се дешава у поглављима 23 и 24, као спреге задатака који су међусобно комплементрарни и укључују ангажовање свих нас.

Казала је да Радна група за поглавље 23 треба да служи и за једну ширу консултацију кад су у питању сва стратешка документа, сви прописи везано за ову материју, треба да буде платформа за размјену мишљења која ће значити да Радна група има власништо над одређеним ствавовима и има могућност да се приближи различитим актерима.

„Овдје немамо пројекат Владе него је то пројекат цијелог друштва, имамо различите актере, који можда некад имају различита мишљења, а то је нешто што процес чини вриједним, и некад и комплексним, али свакакао богатим. Зато је потребно да искористимо прилику да дамо неку нову вриједност овом раду“  казала је Кордић.

Она је истакла да је Канцеларија за европске интеграције припремила документ о процјени стања у привременим мјерилима који може користити као алат за усмјерење даљег рада, истакавши да је важно у наредном периоду показати проактивност и интензивније ангажовање, како унаприједити све јавне политике и како довести ЕК до тренутка кад ће припремити извјештај о испуњености привремених мјерила.

„Тај тренутак ће бити тренутак политичке воље појединих држава чланица. Да би имали аргумент да то тражимо превођење привремених у завршна мјерила, морамо у пракси испуњавати наше обавезе, бити јасни и структуирирани око онога што желимо“ казала је главна преговарачица.

Она је поручила да је важно искористити словеначко предсједавање ЕУ да покажемо да је процес тече и да се задаци обављају, као И да се Европском комисијом постигне договор око приоритетних ствари. У том контексту је истакла да је припремљен нацрт Динамичког плана са обавезама из поглавља 23 и 24, до краја године.

Шеф Радне групе и државни секретар Министарства правде, људских и мањинских права, Бојан Божовић је представио приоритетне активности с циљем испуњења привремених мјерила у преговарачком поглављу 23.

Истакао је да ће Влада, на основу темељног сагледавања обавеза из привремених мјерила, препорука посљедњег састанка Пододбора за правду, слободу и безбједност, као и посљедњег Нон-пејпера о стању у поглављима 23 и 24 у Црној Гори, припремити Динамички план активности за то поглавље

Како је казао, Радна група за 23. поглавље има 51 члана/ица, од чега су 45. представници/е државног сектора, док је шест чланова/ица представници невладиног сектора. Одлуком о образовању Радне групе именовани су координатори/ке за подобласти у оквиру поглавља 23, за област правосуђа, превенције корупције, репресије корупције, темељних права и за мјере из надлежности судства.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?