Одржана национална радионица за пројекат одрживе мобилности и паметне повезаности

Објављено: 02.10.2024. 06:47 Аутор: МСА

У циљу побољшања безбједности саобраћаја на путевима, заштите животне средине и здравља људи, у организацији УН/ЕЦЕ (Економске комисије Уједињених нација за Европу) и Министарства саобраћаја, 12. септембра 2024. године у Подгорици је одржана “Национална радионица за пројекат одрживе мобилности и паметне повезаности у Централној Азији, Кавказу и Западном Балкану”.

Циљеви Акционог плана и програма обнове у оквиру “Пројекта одрживе мобилности и паметне повезаности” су анализа постојећег стања и потреба за подизањем нивоа усклађености у праћењу стања саобраћаја, возног парка и утицаја на животну средину.

На радионици су, поред УН/ЕЦЕ и Министарства саобраћаја, присуствовали и представници Министарства екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Министарства енергетике, Министарства унутрашњих послова, Агенције за заштиту животне средине, Управе полиције, ЕКО фонда, Главног града Подгорице – Секретаријата за саобраћај и ДОО “Депонија” – Подгорица.

Вршилац дужности директора Директората за друмски саобраћај и моторна возила, господин Никола Вељовић, у уводном излагању изразио је задовољство због важности овог пројекта за Министарство саобраћаја, имајући у виду да је циљ повећање безбједности саобраћаја и заштита животне средине. Посебно је истакао да је анализа еуростандарда за емисије издувних гасова кључна за смањење загађења, јер ови стандарди постављају границе за дозвољене нивое штетних материја у издувним гасовима возила. Правилна примјена еуростандарда доприноси побољшању квалитета ваздуха и заштити животне средине, док увођење строжих норми може подстаћи развој еколошки прихватљивијих технологија. Ефикасна контрола емисија је неопходна за одрживу будућност.

На радионици је, од стране проф. др Сретена Симовића, домаћег консултанта испред УН/ЕЦЕ, представљен “Акциони план за анализу еуростандарда и емисија издувних гасова из моторних возила за утврђивање висине накнаде за коришћење путева приликом регистрације возила и предлагање програма замјене старих путничких возила новим возилима у Црној Гори”. Пројекат обухвата двије теме: “Анализа еуростандарда и емисија издувних гасова моторних возила приликом израде одлука о утврђивању висине накнаде за коришћење путева приликом регистрације возила” и “Предлагање програма обнове возног парка са субвенцијама за замјену старог путничког возила новим у Црној Гори”.

Према подацима Министарства унутрашњих послова из 2023. године, у Црној Гори 31% регистрованих возила старије је од 20 година, што је Министарству био кључни индикатор за предлагање активности везаних за анализу стандарда и обнову возног парка.

Овај пројекат је од великог значаја јер ће бити показатељ и путоказ за будућу политику Министарства, са циљем повећања безбједности саобраћаја на путевима и заштите животне средине.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?