- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Одржана обука на тему спашавања на брзим водама
Одржана обука на тему спашавања на брзим водама
У организацији Директората за заштиту и спашавање МУП-а, у периоду од 6. до 11. априла 2022. године у Доњем Краљевецу (Република Хрватска), реализована је обука на тему спашавања на брзим водама.
Обуку су спровели инструктори из Горске службе спашавања Републике Хрватске по међународном програму обуке Ресцуе 3 Интернатионал. Обуку је успјешно савладало 10 припадника служби заштите и спашавања из Пријестонице Цетиње и општина Улцињ, Котор, Тиват и Даниловград. Након спроведене обуке организована је и показна вјежба на којој су полазници демонстрирали стечена знања и вјештине. Сви полазници обуке добили су међународно признати сертификат Ресцуе 3 Интернатионал.
Ова обука и показна вјежба спроведени су у оквиру пројекта САФЕ ТОГЕТХЕР – Превенција ризика у прекограничном подручју, који се финансира у оквиру ИПА ИНТЕРРЕГ Програма прекограничне сарадње између Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе, а спроводи га Директорат за заштиту и спашавање Министарства унутрашњих послова Црне Горе (водећи партнер) у партнерству са Градом Градишка (Босна и Херцеговина) и Градом Дарувар (Република Хрватска).
Пројекат се фокусира на јачање људских и материјалних капацитета за реаговање у случају елементарних непогода и других несрећа у прекограничном подручју Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе.
Главне активности укључују успостављање и реконструкцију Националног тренинг центра за заштиту и спашавање у Подгорици и регионалних тренинг центара у Градишци и Дарувару, набавку опреме и опремање националног и регионалних тренинг центара, набавку личне и колективне спасилачке опреме за заштиту и спашавање (медицинска, ронилачка, алпинистичка, планинарска и опрема за спашавање на води), набавку теренског возила, оснивање Горске службе спашавања (ГСС) у Градишци и Дарувару, организовање специјализованих обука за субјекте система заштите и спашавања, одржавање заједничке теренске вјежбе, израду локалних процјена ризика од катастрофа, информисање становништва о ризицима од елементарних непогода и одржавање Дана отворених врата.
Укупна вриједност пројекта износи 1.276.113,89 еура, од чега је допринос Европске уније 1.084.696,79 еура, или 85% укупних пројектних трошкова. За Црну Гору опредијељено је 519.961,54 еура, од чега ЕУ финансира 441.967,30 еура.
Пројекат је почео са реализацијом 1. октобра 2020. године и трајаће 26 мјесеци.