- Влада Црне Горе
Одржана пета сједница Вијећа за националну безбјед...
Одржана пета сједница Вијећа за националну безбједност
Данас је одржана V сједница Вијећа за националну безбједност на којој је разматрано питање унапређења безбједности објеката правосудних институција у контексту посљедњег немилог догађаја на улазу Основног суда у Подгорици.
Након конструктивне расправе, Вијеће је донијело закључак којим је задужено Министарство правде да образује међуресорску радну групу за имплементацију одредби Закона о судовима и Закона о државном тужилаштву, које се односе на послове обезбјеђења и за унапређење безбједности објеката правосудних институција.
Истовремено, задужени су Управа полиције и Агенција за националну безбједност да, у координацији са правосудним институцијама и поменутом радном групом, наставе да предузимају активности у циљу обезбјеђивања правосудних институција, уз могуће измјене радних процеса, прилагођавања начина рада и обима ангажовања полицијских службеника, у периоду предузимања средњорочних и дугорочних активности и потпуне имплементације одредби које се односе на безбједност правосудних институција.
Такође, Вијеће пружа снажну подршку запосленима у правосудним органима, а посебно у Основном суду у Подгорици у контексту посљедњег немилог догађаја и предлаже Влади да на одговарајући начин конкретизује поменуту подршку.
На сједници је размотрен Извјештај о предузетим активностима поводом рјешавања сајбер напада Савјета за информациону безбједност и извјештаји америчке Агенције за истраживање (FBI) и француске Националне агенције за сајбер безбједност (ANSSI), те је констатовано да, усљед специфичности и сложености сајбер напада, није утврђена његова атрибуција (карактеристика која би указала ко стоји иза напада). Поменути извјештаји садрже велики број података од значаја за унапређење сајбер безбједности у Црној Гори. С тим у вези, констатовано је да је унапријеђен систем детектовања и раног откривања сајбер пријетњи, те је Вијеће похвалило активности и напоре надлежних органа, а посебно интензивне активности у циљу оснивања Агенције за сајбер безбједност у Црној Гори.
Вијеће је разматрало и питања могућих пријетњи по националну безбједност и борбе против организованог криминала и дате су смјернице Бироу за оперативну координацију у циљу реализације задатака органа обавјештајног сектора ради откривања, спречавања и процесуирања физичких и правних лица, која остварују малигни утицај у контексту могућих пријетњи по националну безбједност, економске интересе Црне Горе и повезаности са организованим криминалним групама.
Имајући у виду да се подаци коришћени за израду Процјене опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори (SOCTA2021) односе на период до 2021. године, Вијеће је упутило смјерницу Бироу за оперативну координацију да се приступи ажурирању овог документа, укључујући и податке, који се односе на покретну и непокретну имовину чланова организованих криминалних група, као и најновније податке који се односе на ангажовање лица у међународном кријумчарењу наркотика.
Такође, у оквиру борбе против организованог криминала, Вијеће је донијело закључак којим се задужује Биро за оперативну координацију да образује међуресорски радни тим поводом прикупљања података у односу на лица која се налазе на националним и међународним потјерницама.
На сједници је усвојен и Извјештај о питањима из дјелокруга рада Вијећа за период од 13. јуна до 13. децембра 2022. године који ће, у складу са чланом 10 став 2 Закона о основама обавјештајно-безбједносног сектора Црне Горе, бити упућен Одбору за безбједност и одбрану Скупштине Црне Горе.
Поред предсједника Вијећа, предсједника Владе др Дритана Абазовића, присуствовали су чланови Вијећа: министар правде и координатор Бироа за оперативну координацију Марко Ковач, министар финансија Александар Дамјановић, министар унутрашњих послова и координатор Министарства одбране Филип Аџић и вршилац дужности директора Агенције за националну безбједност Борис Милић.
Предсједник Одбора за безбједност и одбрану Скупштине Црне Горе Милан Кнежевић и његов замјеник Мевлудин Нухоџић били су оправдано одсутни.
Поред предсједника и чланова Вијећа, имајући у виду тему, присутни су били: вршитељка дужности врховне државне тужитељке Татјана Беговић, главни специјални тужилац Владимир Нововић, предсједник Уставног суда Будимир Шћепановић, са сарадницом, генералном секретарком Уставног суда др Биљаном Дамјановић, вршитељка дужности предсједнице Врховног суда Црне Горе Весна Вучковић, предсједница Основног суда у Подгорици Жељка Јововић, директор Управе полиције Зоран Брђанин, предсједница Судског савјета Весна Звицер, предсједник Адвокатске коморе Црне Горе Здравко Беговић.
Приликом разматрања Извјештаја о предузетим активностима поводом рјешавања сајбер напада Савјета за информациону безбједност, сједници су присуствовали и министар јавне управе Marash Dukaj и његов помоћник Душан Половић.