- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Одржана презентација експертских анализа из област...
Одржана презентација експертских анализа из области заштите и здравља на раду
Министар рада и социјалног старања Адмир Адровић, са сарадницима, присуствовао је данас презентацији експертских анализа из области заштите и здравља на раду коју је организовало Министарство рада и социјалног старања у сарадњи са Међународном организацијом рада.
Министар је у уводном обраћању истакао важност унапређења законодавног и институционалног оквира заштите и здравља на раду у Црној Гори и упутио захвалност Међународној организацији рада што је препознала значај заштите и здравља на раду и инвестирала у њихово унапређење.
Овим пројектом стављамо акценат на три кључна проблема у спровођењу мјера заштите и здравља на раду, а то је институционална разуђеност надлежности, чијим рјешавањем стварамо квалитетније темеље за примјену прописа у овој области. Такође, предмет овог пројекта јесте и реализација активности која се односи на јачање капацитета носиоца заштите и здравља на раду, о чему ће се на данашњем скупу разговарати. Трећа активност у оквиру овог пројекта везаће главне институције које ће свако у свом домену, кроз јединствен софтверски систем, црпити одређене податке о повредама на раду и самим тим стратешки дјеловати, казао је министар Адровић.
Напоменуо је да се заштита и здравље на раду спроводи и унапређује упоредо са развојем привреде, технолошким развојем, уз подршку трипатитног дијалога и да самим тим улога свих мора бити видљивија, јер се само заједничким дјеловањем може направити корак даље у правцу обезбјеђивања сигурног и здравог радног мјеста.
Национална координаторка Међународне организације рада Нина Крговић, указала је на уложене напоре ка испуњавању захтјева из завршних мјерила Поглавља 19, те битна начела Програма достојанственог рада.
Међународна организација рада препознаје заштиту и здравље на раду као основно, темељно право којим се штите запослени широм свијета и усмјерава напоре да кроз пројекте посебно посвећене овој теми у највећој мјери допринесе унапређењу овог система. У складу са наведеним изазовима у систему заштите и здравља на раду, Влада је затражила подршку Међународне организације рада у области међународних радних стандарда који се односе на заститу и здравље на раду, истакла је Крговић.
Петер Лундберг, резидентни координатор система Уједињених Нација у Црној Гори, казао је како се чини да је ова тема, у периоду након пандемије, постала важнија него икада.
У потрази смо за даљим унапређењем стања у области заштите и здравља на раду, не само у Црној Гори, а усвајање нове Стратегије заштите и здравља на раду крајем ове године представља важан и кључан услов за успјешно затварање Преговарачког поглавља 19 на путу Црне Горе ка Европској унији. Развој експертских анализа је позитиван корак ка јачем друштвеном стандарду заштите и здравља на раду, који ће, надамо се, помоћи да се национални систем доведе у ред са међународним стандардима рада и директивама ЕУ, истакао је Лундберг.
Начелница за послове заштите и здравља на раду у Министарству рада и социјалног старања Данијела Шуковић, подсјетила је да су заштита и здравље на раду темељно социјално право запослених и да су у Црној Гори препознати као дјелатност од јавног интереса.
Наиме, сагледавајући област заштите и здравља на раду у Црној Гори кроз призму свих чиниоца који се на директан и/или индиректан начин баве овим питањем, са посебним акцентом на обавезе које произилазе из приступних преговора, дошли смо до закључка да, прије свега, треба дјеловати у правцу унапређења институционалног оквира, као и унапређења када су у питању носиоци заштите и здравља на раду на свим нивоима, казала је Шуковић.
Министарство рада и социјалног старања у наредном периоду ће наставити интензивно да ради на реализацији активности у правцу пуне примјене Закона о заштити и здрављу на раду и прописа донијетих на основу истог, чиме ће допринијети обезбјеђивању сигурног и здравог рада за све запослене у Црној Гори.