- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Одржана радионица о систему услуга заштите и здрав...
Одржана радионица о систему услуга заштите и здравља на раду
У Подгорици је 7. новембра одржана радионица о систему услуга заштите и здравља на раду, у оквиру пројекта „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима, имплементација пракси и координација у секторима запошљавања и социјалне политике и ојачани капацитети за учешће у Европском социјалном фонду“. Радионици су присуствовали представници/е Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога и инспектори/ке који се баве овом темом.
Фокус радионице био је на упоредној анализи пракси ауторизације стручних лица и служби за заштиту и здравље на раду, земаља ЕУ и региона, са истим у Црној Гори. Такође, дискутовано је о могућностима побољшања постојећих система и прилагођавања добрим праксама, а све у циљу усклађивања са ЕУ критеријумима за Поглавље 19 које се односи на ово питање.
Радионицу су водиле експерткиње у области заштите и здравља на раду Лиене Маурите из Летоније и Ђина Јанковић из Црне Горе, које су учесницима/ама, пренијеле своја искуства и знање, како би им омогућиле да сагледају тренутно стање и простор за дјеловање.
„Након представљања организације система услуга заштите и здравља на раду, разговарали смо о истим у Црној Гори. Ријеч је о услугама организованим на нивоу компаније укључујуц́и различите нивое стручњака за заштиту и здравље на раду који обављају послове као што су интерно прац́ење радног окружења и процјена ризика. Након тога дискутовали смо о развоју ефикасних иницијатива за подизање свијести јавности и промотивним активностима у циљу унапређења знања о заштити и здрављу на раду унутар радне снаге и шире заједнице“, објаснила је Маурите.
Експерткиња из Црне Горе, Јанковић сматра да имплементација добрих пракси из земаља Европске уније у национално законодавство зависи од воље доносиоца одлука.
„Транспоновати све ЕУ директиве не значи да је посао завршен, јер циљ транспоновања директива је грађење базе која је добра пракса у земљама ЕУ, али оно што је јако битно јесте прилагођавање националним праксама, менталитету, начину на који се обављају послови у Црној Гори, врстама индустрија и сходно томе да покушамо да имплементирамо. Једино на тај начин можемо допринијети бољој имплементацији закона“, оцијенила је Јанковић.
Она је напоменула да се транспоновање свих неопходних директива у протеклих шест година није показало добро јер је имплементација закона још увијек на ниском нивоу. Такође је подсјетила да у Црној Гори да је неопходно јачање постојећих капацитета, повећање броја инспектора, али и организовање активности у циљу њихове континуиране едукације.
Законодавне и институционалне промјене у области заштите и здравља на раду остају кључне за бољу заштиту радника у Црној Гори, а имплементација ЕУ пракси и јачање капацитета инспекције представљају неопходне кораке ка постизању тих циљева.
Пројекат „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима, имплементација пракси и координација у секторима запошљавања и социјалне политике и ојачани капацитети за учешће у Европском социјалном фонду“ финансира се из Инструмента за претприступну помоћ (ИПА ИИ) у оквиру Годишњег акционог програма за Црну Гору 2020. Пројекат спроводи конзорцијум на челу са фирмом Арцхидата срл.