Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана регионална конференција о шумским пожарима

Објављено: 12.05.2023. 10:43 Аутор: Министарство унутрашњих послова

У оквиру Иницијативе за припремљеност и превенцију катастрофа у југоисточној Европи (ДППИ СЕЕ) одржана је регионална конференција на тему  Шумски пожари – превентивне мјере и оперативна поступања, 9. и 10. маја 2023. године, у Подгорици. Конференцију су заједнички организовали Директорат за заштиту и спашавање Министарства унутрашњих послова Црне Горе и Сектор за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова Републике Србије. 

Ова дводневна конференција омогућила је размјену информација, знања, најбољих пракси, искустава и научених лекција између представника земаља чланица ДППИ СЕЕ и шире у вези са превенцијом и одговором у случају шумских пожара. Истакнуто је да се морају јачати регионални капацитети за одговор у случају шумских пожара, али и да се прије свега мора радити на спровођењу превентивних активности. Учесници конференције су се сагласили да у примјени превентивних активности посебно треба обратити пажњу на рану најаву пожара, потенцирати активности на подизању свијести грађана о посљедицама пожара, затим обезбиједити кривично-правно процесуирање починилаца, као и пронаћи адекватан медијски приступ како би грађани имали правовремену, прецизну и тачну информацију. 

Такође, уприличена је посјета Служби заштите и спашавања Бар, гдје су се учесници упознали са надлежностима, активностима и улогом ове службе у систему заштите и спашавања, као и видјели са којим ресурсима служба располаже у сусрет пожарној сезони.

Поред представника надлежних институција из Црне Горе и Србије, на конференцији су учествовали представници осталих држава чланица ДППИ СЕЕ и релевантних међународних организација. Напомињемо да су из Црне Горе, на радионици учествовали представници Директората за заштиту и спашавање МУП-а, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Завода за хидрометеорологију и сеизмологију и ЈП Национални паркови Црне Горе. 

Иначе, Иницијатива броји 10 држава чланица (Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Црна Гора, Сјеверна Македонија, Србија, Словенија, Румунија и Турска), а њени главни задаци су допринос изградњи институционалних капацитета организација надлежних за заштиту и спашавање како би се побољшала припремљеност и превенција катастрофа у земљама региона југоисточне Европе на начин да: служи као регионална мрежа и тако олакша припремљеност и превенцију природних и од стране човјека изазваних катастрофа у региону југоисточне Европе; побољша сарадњу између ДППИ СЕЕ страна у погледу проширења ЕУ и процеса евроатлантских интеграција; подржи државе региона југоисточне Европе у напорима за даље развијање заједничког приступа у региону југоисточне Европе за припремљеност и превенцију катастрофа, заједничким приступом и сарадњом са свим релевантним међународним организацијама и органима, посебно са Механизмом Уније за цивилну заштиту; ојача и побољша билатералну и мултилатералну сарадњу, олакша размјену информација у области припремљености и превенције катастрофа на свим нивоима међу надлежним државним органима за заштиту и спашавање и другим релевантним институцијама у региону југоисточне Европе у складу са националним регулативама које се тичу размјене информација; и идентификује и размјењује научене лекције и најбоље праксе.

Црна Гора  предсједава овом иницијативом у 2023. години.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?