Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана Регионална радионица о Међународној конвенцији о спречавању аката нуклеарног тероризма за Југоисточну Европу

Održana Regionalna radionica o Međunarodnoj konvenciji o sprečavanju akata nuklearnog terorizma za Jugoistočnu Evropu

Делегација Црне Горе учествовала је на Регионалној радионици о Међународној конвенцији о спречавању аката нуклеарног тероризма за Југоисточну Европу, која се одржала у Бечу у периоду 21-22. март у Бечу у организацији Канцеларије Уједињених нација за дроге и криминал (УНОДЦ)Учесници регионалне радионице су биле државе Југоисточне Европе  и стране уговорнице Међународне конвенције о спречавању аката нуклеарног тероризма, односно представници из Србије, Босне и Херцеговине, Сјеверне Македоније, Црне Горе и са Косова. Делегацију Црне Горе  чинили су: предсједница Управног одбора  Центра за обуку у судству и државном тужилаштву и специјална тужитељка Љиљана Лакић, начелница Одјељења за међународну сарадњу Секретаријата Центра, Марина Радуловић, специјални тужилац Милош Шокић, Маја Раичевић правница из  Министарства екологије, просторног планирања и туризма, Тамара Ђуровић, национална контакт тачка из Министарства екологије, просторног планирања и туризма и Хелена Визи, секретар И у Сталној Сталне мисије Црне Горе при УН, ОЕБС-у и другим међународним организацијама.

Црна Гора је страна уговорница Међународне конвенције о спречавању аката нуклеарног  тероризма (ИЦСАНТ) од 13. фебруара 2019. године и ово је први догађај под окриљем ове конвенције на који учествују представници Црне Горе.

Регионалну радионицу отворили су Масоод Каримипоур, шеф Одсјека за превенцију тероризма, УНОДЦ и Њ.Е. Амбасадор Стефан Клемент, шеф Делегације Европске уније при међународним организацијама у Бечу. Рдводневна радионица обухватила је више подобласти које су сумерене на спречавање аката нуклеарног тероризма. Предавачи су били из УНОДЦ, Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА), УНИЦРИ, ИНТЕРПОЛ-а, Форензичког института Холандије и Националног Института за физику и нуклеарно инжењерство Румуније.

Регионална радионица је послужила за почетак сарадње у овој области. С тим у вези, договорено је да Црна Гора упути Канцеларији Уједињених нација за дроге и криминал (УНОДЦ) националне прописе који покривају одредбе Међународне конвенције о спречавању аката нуклеарног тероризма ради провјере усклађености. У циљу интензивирања активности, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма ће формирати национални тим који ће омогућити пуну имплементацију овог међународно-правног инструмента. У наредном периоду биће организоване обуке у организацији Центра за обуку у судству и државном тужилаштву и националне радионице које ће подржати УНОДЦ и ИАЕА.

Održana Regionalna radionica o Međunarodnoj konvenciji o sprečavanju akata nuklearnog terorizma za Jugoistočnu Evropu

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?