- Влада Црне Горе
Одржана сједница Бироа за оперативну координацију ...
Одржана сједница Бироа за оперативну координацију органа обавјештајно-безбједносног сектора
Биро за оперативну координацију је данас одржао трећу сједницу у новом сазиву. У раду сједнице су учествовали чланови БОК-а, као и министар унутрашњих послова Данило Шарановић. Одсуство са сједнице је најавио в.д. директора Управе полиције, док новоизабрани члан БОК-а в.д. директора Пореске управе ће узети учешће у раду сједница БОК-а након добијања дозволе за приступ тајним подацима.
Биро за оперативну координацију афирмисао је одличну сарадњу органа обавјештајно безбједносног сектора, специјалног државног тужилаштва, других надлежних тужилаштава и међународних партнера, која резултира континуираним изузетно запаженим резултатима на пољу одлучне борбе против организованог криминала и корупције.
БОК истиче огроман допринос припадника органа обавјештајно безбједносног сектора и других надлежних органа који професионално и храбро спроводе активности на идентификацији и процесуирању извршиоца кривичних дјела.
Биро за оперативну координацију захтијева од надлежних органа обавјештајно-безбједносног сектора, да подигну ниво заштите и безбједности најодговорнијим, нарочито у Специјалном државном тужилаштву и Специјалном полицијском одјељењу, посебно због сложености и изазова које носи са собом рад на крупним предметима и процесуирање организованих криминалних група које располажу са веома значајним ресурсима.
БОК поздравља интензивирање и привођење крају активности на изради Правилника о контроли имовине, прихода и животног стила полицијских службеника, као и динамизирање рада Одјељења за унутрашњу контролу МУП-а, афирмишући и појачан рад на контроли постојања безбједносних сметњи полицијских службеника, а све претходно са циљем чишћења полицијских структура од веза са криминалом, корупцијом и другим недозвољеним утицајима.
Биро за оперативну координацију констатујући континуитет безбједносних изазова, похваљује активности Сектора за борбу против криминала (СБПК), регионалних центара безбједности “Југ” и “Центар”, уз асистенцију Војске Црне Горе, које су резултирале да се два лишења живота у протеклим мјесецима која су последица обрачуна организованих криминалних група расвијетле и лише слободе осумњичени у року од неколико сати, истичући да су полицијски службеници УП у периоду од 1. новембра до 1. априла регистровали 1907 кривичних дјела, да је забиљежен висок проценат расвијетљености кривичних дјела по непознатом извршиоцу (77%), као и да је расвијетљено 95% регистрованих тешких кривичних дјела против живота и тијела (убиства и убиства у покушају).
Биро за оперативну координацију констатује да су међуресорне радне групе на челу са МУП-ом као носиоцем активности, утврдиле нацрте Стратегије за борбу против транснационалног криминала за период 2024-2027. године и Стратегије за побољшање безбједности у саобраћају за пеирод 2024-2030. године, те да ће исте накој добијања потребних мишљења од надлежних домаћих и међународних институција бити прослијеђене Влади на даље поступање. БОК се упознао са мјесечним извјештајима о раду и динамичким плановима међуресорних радних тимова, као и размотрио друга питања из своје надлежности.