Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана заједничка показна вјежба у оквиру пројекта САФЕ ТОГЕТХЕР

Објављено: 20.12.2022. 13:03 Аутор: Министарство унутрашњих послова

У оквиру пројекта САФЕ ТОГЕТХЕР – Превенција ризика у прекограничном подручју (Риск превентион ин тхе цросс-бордер ареа), који финансира Европска унија, у склопу ИПА ИНТЕРРЕГ Програма прекограничне сарадње између Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе, чији је водећи партнер Министарство унутрашњих послова, 15. и 16. децембра 2022. године у Дарувару, Република Хрватска,  спроведена је заједничка показна вјежба.

Првог дана изведена је вјежба гашења пожара и спашавања особа из рушевина, а другог дана вјежба потраге и спашавања из воде на Дољанском језеру, док су потрагу на неприступачним теренима комбиновани тимови из три државе изводили на локацији Петров врх у Дарувару. 

На вјежби су учествовали представници сва три партнера пројекта, Министарства унутрашњих послова Црне Горе и градова Градишка и Дарувар, а представљала је једну од завршних активности пројекта, која је имала за циљ представљање набављених ресурса и опреме и презентовање  знања и вјештина стечених кроз обуке и тренинге одржане у оквиру пројекта. 

На вјежби су учествовали спасилачки тимове из Црне Горе, Босне и Херцеговине и Хрватске. Црна Гора је имала 16 учесника, и то поред представника Директората за заштиту и спашавање МУП-а Црне Горе учествовали су и представници служби заштите и спашавања Пријестонице Цетиње и општина Улцињ и Тиват, Горске службе спашавања Црне Горе и добровољног ватрогасног друштва из Пераста.

Пројекат САФЕ ТОГЕТХЕР спроводи Директорат за заштиту и спашавање МУП-а Црне Горе који је водећи партнер, у партнерству са Градом Градишка (Босна и Херцеговина) и Градом Дарувар (Република Хрватска). Пројекат се фокусира на јачање људских и материјалних капацитета за реаговање у случају елементарних непогода и других несрећа у прекограничном подручју Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе.  

Укупна вриједност пројекта је преко 1,2 милиона еура, а кроз пројекат је извршена и адаптација и реконструкција Националног тренинг центра за заштиту и спашавање у Подгорици, као и тренинг центара у Градишкој и Дарувару и набављена значајна опрема за заштиту и спашавање, а спроведено је и пет различитих специјализованих обука за представнике служби заштите и спашавања у циљу унапређења њихових капацитета.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?