Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана завршна сједница Савјета за иновације и паметну специјализацију за 2022. г.

Објављено: 15.12.2022. 10:37 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Трећа сједница новог сазива Савјета за иновације и паметну специјализацију и последња за ову годину одржана је 14. децембра 2022. године.

Поред чланова Савјета за иновације и паметну специјализацију, сједници су присуствовали координатори иновационих радних група за приоритетне области Стратегије паметне специјализације, који су Савјету представили закључке досадашњег рада, на чему је и био фокус ове сједнице Савјета. Иновационе радне групе формиране су уз подршку УНДП-а, у септембру текуће године као радна тијела која пружају подршку Савјету за иновације и паметну специјализацију за четири приоритетне области, сходно закључцима за прве сједнице Савјета, а почеле су са радом у октобру ове године.

Представљајући кључне проблеме које су идентификовали анализом стања у приоритетним областима, координатори иновационих радних група представили су Савјету и конкретна рјешења, препоруке и план даљих активности. Подсјећања ради, приоритетне области Стратегије паметне специјализације су: одржива пољопривреда и ланац вриједности хране, енергија и одржива животна средина, одрживи и здравствени туризам, и информационо-комуникационе технологије. Савјет је похвалио рад иновационих радних група, имајући у виду да је за изузетно кратак временски период одржан велики број састанака са кључним стејкхолдерима, те издвојени кључни проблеми и креиране препоруке за наредни период.

„Поред тога, како је улога Савјета, између осталог, јавно промовисање значаја иновација и паметне специјализације за укупан друштвено-економски развој Црне Горе и побољшање квалитета живота грађана, за 2023. годину посветићемо посебну пажњу комуникацији и промоцији иновација и паметне специјализације, са циљем јачања видљивости С3 у Црној Гори. Налази Иновационих радних група упућују на недостатак информисаности у појединим сегментима, што указује на потребу да сви заједно посветимо више пажње овом питању“, истакла је предсједница Савјета за иновације и паметну специјализацију, министарка науке и технолошког развоја, Биљана Шћепановић.

На сједници Савјета презентоване су и информације из ресора: Министарства економског развоја и туризма, Министарства капиталних инвестиција, Министарства јавне управе и Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма.

Sjednica Savjeta za inovacije i pametnu specijalizaciju, 14.12.2022.

Министарка Шћепановић истакла је да је велико задовољство што је планирани програм за 2022. годину успјешно реализован, те да се успјех рада Савјета мјери нивоом остварене сарадње медју ресорима, који је препознат и од стране Удруженог истраживачког центра Европске комисије

„Данас, са задовољством можемо констатовати да је сарадња знатно унапријеђена, прије свега због упјешно постављеног Националног С3 имплементационог оквира и активне улоге радних тијела у претходном периоду: Међуинституционалне С3 групе и Иновационих радних група за четири приоритетне области“, навела је министарка Шћепановић.

На сједници Савјета представљен је и усвојен Програм подршке Фонда за иновације Црне Горе из домена С3 за 2023. годину, који утврдјује реализацију осам програмских линија Фонда у 2023. години. Предложени Буџет за подршку Фонда у 2023. години је 2 милиона еура и уколико буде усвојен у Скупштини Црне Горе, уз додатну осталу подршку иновационој заједници и подршку иновационим инфраструктурама, биће највеци буџет за иновациону дјелатност до сада.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?