Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржани редовни састанци ЕМБЛ и ЕМБЦ тијела

Објављено: 23.11.2022. 13:54 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Редовни састанци Савјета и Финансијског одбора Европске лабораторије за молекуларну биологију (ЕМБЛ) и Европске конференције за молекуларну биологију (ЕМБЦ) одржани су у Риму у периоду од 21. до 23. новембра 2022. године.

На састанцима су презентоване кључне активности ЕМБЛ и ЕМБЦ реализоване у протеклом периоду, будуће активности те мјере подршке научној заједници, нарочито у свјетлу свјетских економских превирања узроковане повећањем стопе инфлације, цијене енергената и слично. Између осталог, састанци су били усмјерени на превазилажење ових тешкоћа како би ЕМБЛ лабораторије наставиле да истраживачима пружају несметану подршку и одрже своју мисију посвећености науци.

Испред Црне Горе, састанцима су присуствовале Лидија Вукчевић и Ивана Лагатор, из Одјељења за међународну сарадњу Министарства науке и технолошког развоја.

Делегати су такође имали прилику и да обиђу ЕМБЛ-ов центар за истраживање епигенетике и неуробиологије у Риму који је основан 1999. године у циљу проучавања физиологије и генетике сисара и да се упознају са активностима истраживачких група. Интердисциплинарни приступ и мале истраживачке групе/јединице у оквиру овог ЕМБЛ центра чине посебно окружење за нове истраживачке идеје и пружају подршку како локалним тако и екстерним истраживачима у успостављању и примјени најнапреднијих алата и технологија.

EMBL i EMBC

ЕМБЛ је једна од водећих свјетских истраживачких институција, а Црна Гора је постала њена пуноправна чланица 2018. године. Јединствени портфолио интегрисаних научних услуга ЕМБЛ-а истраживачима из држава чланица омогућава приступ широком спектру инфраструктуре и ресурса, стручним услугама, научним посјетама, обукама, љетњим школама, конференцијама, докторским програмима и постдокторским стипендијама.

Циљ ЕМБЛ-а је да Европи омогући да постане научни лидер у новим интердисциплинарним областима нужним за рјешавање изазова који угрожавају здравље људи и животне средине.

Нови петогодишњи програм Молекули за екосистеме 2022-2026 проширује дјелокруг ЕМБЛ-а на проучавање молекуларне основе живота у контексту животне средине која се константно мијења, трансформишући разумијевање живота на земљи и нудећи потенцијална рјешења за неке од највећих изазова друштва, као што су губитак биодиверзитета, отпорност на антимикробне љекове, загађење, климатске промјене, безбједност хране и нови патогени.

У складу са новим програмом, Црна Гора и њена научна заједница могу додатно допринијети настојањима ЕМБЛ-а усмјереним на генерисање екселентних фундаменталних истраживања у области молекуларне биологије, користити велики број услуга које ова лабораторија пружа научницима из држава чланица, укључујући приступ врхунским инфраструктурама и технологијама на шест локација (Хајделберг, Хамбург, Гренобл, Хинкстон, Рим, Барселона), али и да учествују у високостручним обукама за научнике у колаборативном и интердисциплинарном окружењу.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?