- Влада Црне Горе
Министарство финансија Одржани састанци црногорске делегације са представ...
Одржани састанци црногорске делегације са представницима Свјетске банке
У наставку Прољећних састанака у Вашингтону, делегација Црне Горе предвођена министром финансија Александром Дамјановићем и гувернером Радојем Жугићем састала се са високим званичницима Свјетске банке – Koenom Davidseom, извршним директором и Antoanellom Bassani, потпредсједницом за Европу и Централну Азију.
На састанку је оцијењено да је сарадња Свјетске банке и Црне Горе веома успјешна. Уз подршку Свјетске банке, реализују се бројни пројекти у циљу унапрјеђења црногорске инфраструктуре, односно јачања економских и финансијских перфоманси државе.
Министар Дамјановић нагласио је да стабилност јавних финансија, раст пореских прихода и смањење јавног дуга стварају добре основе за успјешну реализацију бројних започетих пројеката са Свјетском банком, укључујући DPL аранжман (Development Policy Loan) који Црној Гори треба да омогући подршку у наредном периоду.
У том смислу, заједнички је оцијењено да су договорени предуслови аранжмана, а који су у надлежности Министарства финансија, највећим дијелом и испуњени, што се очекује и од других институција које су укључене у аранжман.
Истичући да CBCG за сада нема обавеза по питању DPL аранжмана, гувернер Жугић захвалио се представницима Свјетске банке на подршци коју ова институција пружа CBCG, посебно у дијелу модернизације платног промета. Најављена је даља сарадња на плану примјене међународних стандарда и најбољих пракси у области банкарске супервизије и санације. „Здравље и стабилност банкарског система потврђени су кроз оцјене значајних међународних институција, као и кроз процјену квалитета активе банака, која је спроведена према високим међународним стандардима“, саопштио је Жугић. Финансијска стабилност је резултат позитивних трендова у банкарском сектору – адекватне капитализованости банака, интензивне кредитне активности усмјерене на економски раст, те континуираног раста и унапрјеђења квалитета активе, уз смањење неквалитетних кредита. „Једини негативни тренд односи се на благи раст каматних стопа, што је посљедица високе инфлације и раста Euribor-a“, закључио је Жугић.