- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Одржани Ветеринарски дани у Сутомору
Одржани Ветеринарски дани у Сутомору
Ђаковић: Кључни чинилац безбједности хране је ветерина и ветеринарски систем
Ветеринарски дани Црне Горе одржани су од 23. до 26. маја 2024. године у хотелу Сато у Сутомору, а ради се о веома значајном скупу који се дужи низ година организује у нашој земљи. Ветеринарски дани су прилика за размјену искустава са колегама из региона, стицање нових знања од доктора ветеринарске медицине који се баве научним радом. Поред предавача из Црне Горе, присуствовали су и предавачи из свих околних држава, али и из неких земаља Европске уније.
Организатор и домаћин овог догађаја је Ветеринарска комора Црне Горе, а суорганизатори Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове.
Директор Ветеринарске коморе Црне Горе Ранко Савић казао је да је суштина овог скупа упознавање нових колега, размјена искустава, али и разматрање новитета у ветеринарској пракси.
„Предавања се тичу епизоотиолошке ситуације у Црној Гори, какво је стање у 2023, какво ће бити стање у 2024. години, од чега треба да стрепимо, за шта да се спремимо, да се припреме стручни тимови да би се одмах реаговало у случају појаве разних заразних болести. Теме су озбиљне - акутне интервенције у абдоминалној хирургији, затим употреба хормона за малу праксу за псе и мачке, ендоскопија дигестивног тракта код паса и мачака, исхрана животиња прије и послије тељења, проблеми у репродукцији послије тељења, здраво држање стада и теме о безбједности хране и појава нових вируса код дивљих свиња у Србији“, казао је Савић.
Испред Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове присуствовао је директор Владимир Ђаковић са сарадницима. Ђаковић је у свом говору на скупу истакао да Црна Гора има мали ветеринарски систем и да је јако битно да испрати све оне трендове који су присутни макар у региону, а и мало шире.
„Поред предавача за ветерину, овдје долазе и предавачи који се базирају на безбједност хране животињског поријекла, и то што чујемо може бити корисно, како људима из Ветеринарске коморе који су на терену , тако и службеницима Управе, да чујемо како то други људи раде, што ће нам вјероватно користити у неком будућем периоду. Наши ветеринари се углавном школују у земљама региона и овом приликом желим да се захвалим на томе што своја знања преносите младим студентима. Ветеринари, и пријатељи из осталих држава региона, увијек смо радо ваши гости , као и ви што сте наши гости. Захваљујем вам се што сваки пут и у свакој ситуацији помогнете ветеринарском систему Црне Горе. Ветеринарски систем Црне Горе је наравно мали систем и онакав какав је, одолијева бројним изазовима“, казао је у обраћању присутнима Ђаковић.
Како је навео, безбједност хране је нешто чему сви тежимо.
„Црна Гора као држава тежи да произведе што више хране и да буде што мање увозно зависна, а први и кључни чинилац безбједности хране је ветерина и ветеринарски систем. Због тога се Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове својим програмима мјера труди да у сарадњи са ветеринарским системом својим грађанима омогући безбједнију храну , односно храну која је за наше грађане на тржишту сигурнија и безбједнија. На тај начин смо и ове године кроз подизање неких вриједности ветеринарских мјера, кроз увођење нових програма, потрудили се да месо, макар из домаће производње, али и оно из увоза на нашем тржишту буде сигурније, али и да испоштујемо све оно што је ЕУ ставила испред нас као циљеве, и млијеко, да ускладимо све оне услове млијека како би се могло наћи на европском тржишту“, казао је Ђаковић.
Директор Директората за пољопривреду у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Мирослав Цимбаљевић најавио је подршку и будућим доагађајима везаним за ову област.
„Министарство препознаје све манифестације и све оно гдје може да се врши трансфер знања и додатне едукације у дијелу ветеринарских наука и снажно ће и у наредном периоду те манифестације подржавати. У наредном периоду ћемо се као Министарство снажно залагати да буџет који се издваја преко Управе за безбједност хране буде на значајно већем нивоу, а такође оно што нам је план је да у наредном периоду преко међународних пројеката у мјери могућег обезбиједимо средства како би услови за рад наших ветеринара у Црној Гори били што бољи“, казао је Цимбаљевић.