Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржано предавање Заступнице за судије и државне тужиоце на тему члана 14 Конвенције са посебним освртом на особе са инвалидитетом

Дана 12. октобра 2023. године, у организацији НВО "Центар за демократију и људска права" (ЦЕДЕМ), а у оквиру пројекта "За ефективнију заштиту лица с инвалидитетом", који је финансијски подржан од стране Министарства људских и мањинских права Црне Горе, у хотелу "Жабљак", одржана је обука за судије/суткиње и државне тужиоце/тужитељке на тему "Примјена антидискриминационог законодавства са освртом на изабрану праксу ЕСЉП у области заштите права особа са инвалидитетом". 

На наведеној обуци, Заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права, г-ђа Валентина Павличић, одржала је предавање на теме "Стандарди код одлучивања у предметима особа са инвалидитетом и рањивих група", "Судска пракса ЕСЉП у предметима рањивих група" и "Упоредна пракса националних судова и међународних судова."

Заступница је током предавања истакла да је Европски суд у бројним пресудама по питању забране која је наведена у члану 14 Конвенције, изнио став да је дискриминација свако различито поступање са особама у сличним ситуацијама, без објективног и разумног оправдања, и да је такво поступање без "објективног и разумног оправдања" без "легитимног циља"  или без "разумног пропорционалног односа између коришћених средстава и циља".  Управо изостанак поступања да се исправи дата неједнакост, може, уколико није заснован на објективном и разумном оправдању, узроковати повреду ове одредбе. 

Поред тога, ако се неко ограничење темељних права односи на неку посебно угрожену групу у друштву, која је била изложена значајној дискриминацији у прошлости, као што су особе са инвалидитетом, онда је поље слободне процјене за Владу у значајној мјери уже и она мора имати јаке разлоге за таква ограничења. Европски суд сматра да ограничавање права особа са физичким, интелектуалним или психичким инвалидитетом мора бити предмет строгог и детаљног испитивања. Овај приступ постоји и у другим инструментима европског и међународног права. 

Коначно, Заступница је полазницима обуке указала на добро установљене стандарде Европског суда и на најновије пресуде у којима је Европски суд утврдио да је дошло до повреде члана 14 Конвенције. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?