- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Одржива плава економија представља велики потенциј...
Одржива плава економија представља велики потенцијал у Црној Гори
Прекогранична конференција на тему плаве економије и кластера плавог раста окупила је велики број учесника који долазе из научно-истраживачке и академске заједнице, државног и невладиног сектора, као и представнике партенрских институција из Италије и Албаније. Конференцију је отворила Ивана Јанковић Мијановић, в.д. генералне директорице Директората за европске интеграције и ЕУ фондове.
Том приликом, Јанковић Мијановић казала је да конференција представља одличну прилику за умрежавање актера плаве економије како у Црној Гори, тако и на регионалном нивоу, повезивањем „плавих пројеката“ кроз размјену информација и добрих пракси, како би се, прије свега, осигурала одрживост пројектних резултата и поставили добри темељи за будуће акције у правцу развоја области плаве економије. С тим у вези, неопходно је да заједнички сагледамо развојне потенцијале и потребе, да оснажимо кластерско повезивање, прије свега у туризму, рибарству и марикултури и поморском саобраћају и да заједничком сарадњом привреде, науке и Владе дефинишемо јасне смјернице за будући развој плаве економије, да интегришемо принципе плаве економије у различите стимулативне програме подршке уекономским секторима у којима је могуће подстицати плави раст.
„Наш апсолутни приоритет представља будућа модернизација и активан развој широког спектара индустрије. Повећање енергетске ефикасности и коришћење обновљивих извора енергије, у циљу постизања одрживог развоја, уз развијену пољопривреду, рибарство и туризам и синергију између различитих актера су озбиљни задаци који су пред свима нама“, казала је Јанковић Мијановић.
Министарство економског развоја и туризма је у циљу унапређења услова за успостављање повољног пословног амбијента за пословање црногорских привредника одлучило да искористи замах, преузме ризик, и креирањем стратешког оквира циркуларне транзиције до 2030. створи услове за економски опоравак и буде кључни фактор економске сјутрашњице и изградње нових вриједности гдје принципи плаве економије морају бити обухваћени овим оквиром.
„Свјесни смо да без привредног раста нема услова за стварање нових радних мјеста. Како би остварили даљи одрживи економски раст и успјешно остварили зацртане циљеве, морамо остати на „зеленом“ и „плавом“ путу“, истакла је Јанковић Мијановић.
Присутнима се такође обратила Оливера Благојевић Поповић, в.д. генералне директорице Директората за инвестиције и развој конкурентности у туризму и том приликом истакла да наутички туризам у Црној Гори све више добија на значају, као нова вриједност туристичке понуде. Црна Гора се позиционирала као дестинација која, уз велико природно богатство и значајно културно-историјско насљеђе, има потенцијал да постане препознатљив центар наутичког туризма.
„Црна Гора је у протеклом периоду убрзаног туристичког развоја препознала значај улагања у висококвалитетну туристичку понуду и развој овог вида туризма, који представља нову развојну шансу за потпунију валоризацију евидентних потенцијала Црне Горе, са значајним унапређењем нивоа квалитета понуде и услуга у свим постојећим маринама. У претходном периоду, кроз различите развојне документе, дефинисано је стратешко планирање и градња знатног броја савремених марина, на који начин се Црна Гора може позиционирати као препознатљиви центар наутичког туризма. Туристи у све већем броју стижу морем, па крузинг туризам постаје основа за развој цјелогодишњег туристичког производа, тј. значајно смањење сезоналности и повећање туристичког прихода“, казала је Благојевић Поповић.
У оквиру панела посвећеном представљању Националне стратегије за циркуларну транзицију, генерална директорица Директората за унапређење конкурентности, Оливера Вукајловић је казала да је Влада Црне Горе посвећена остваривању економског развоја који ће бити правичан и заснован на добром управљању, знању и иновацијама, подстакнутпројектима зелене транзиције и дигиталне економије, чиме ће се омогућити увођење нових процеса пословања и лакше прилагођавање новим тржишним околностима. Један од одговора јесте и спровођење озбиљних системских реформи, дајући фокус на два кључна механизма за убрзање и то циркуларну транзицију и зелену трансформацију.
„С тим у вези, управо кроз Националну Стратегију циркуларне транзиције тежимо стварању међународно конкурентне економије базиране на интегрисаном, одрживом, инклузивном и паметном развоју, а која осигурава квалитет живота својим грађанкама и грађанима, успостављајући прогресивну платформу раста повољну за домаће тржиште и предузећа“ истакла је Вукајловић.
У оквиру панел дискусија, учесници су нагласили да одржива плава економија представља велики потенцијал у Црној Гори уз потребу да се економски раст избалансира са еколошком одрживошћу. Плава економија може да пружи могућности за економски раст, отварање нових радних места и одрживи развој, али се пажња посебно мора посветити заштити животне средине. Такође, истакнут је значај сарадње између Владе, привреде, академске заједнице и цивилног друштва у циљу промовисања одрживе плаве економије у Црној Гори, као и потребу за планирањем и спровођењем политика који подржавају одрживе праксе, уз додатно улагање у нове технологије.
Организација конференције је подржана у оквиру пројекта Смарт Адриа Блуе Гроwтх, који се имплементира и финансира из програма прекограничне сарадње Италија-Албанија-Црна Гора.