Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Подршка ЕУ у оквиру ИПА 2014–2020 за јачање конкурентности и иновативности приватног сектора у сарадњи са ЕБРД

Објављено: 10.03.2022. 11:34 Аутор: Министарство економског развоја

МЕР уз подршку ЕУ и ЕБРД припремају портал о доступним програмима подршке ММСП са фокусом на женско предузетништво, младе и мање развијене општине

У оквиру Годишњег акцијског програма Инструмента за претприступну подршку IPA за 2016. годину Министарство економског развоја у сарадњи са Европском банком за обнову и развој (EBRD) отпочело је имплементацију пројекта „Унапређење предузетништва кроз напредну савјетодавну подршку и информационе сервисе“. Циљ пројекта је унапређење пословања, иновативности и конкурентности малих и средњих предузећа у Црној Гори кроз ЕБРД-ов Програм савјетодавне подршке за мала и средња предузећа (EBRD Advice for Small Businesses) .

EBRD је важан партнер у економском развоју Црне Горе и то се огледа кроз снажну подршку коју пружају у реализацији неких од кључних пројеката који ће утицати на убрзање економске активности и побољшање животног стандарда грађана као што је и овај.

„Микро, мала и средња предузећа, као сектор који чини највећи дио укупног броја предузећа, у великој мјери доприносе привредном развоју и конкурентности економије и по свим релевантним индикаторима, генерално биљеже динамичан раст и развој, а ми смо дужни да учинимо све како бисмо им олакшали приступ финансијским и нефинансијским средствима која су доступна. Управо, један од главних бенефита портала је што ће грађани на једном мјесту имати све потребне инфомације о програмима подршке за које су заинтересовани и који им одговарају и неће морати да пролазе исцрпљујуће процедуре и прибављају велики број различитих докумената, што у великом броју случајева одбија људе да аплицирају. У фокус је стављена презентација и промоција доступних програма подршке како би све информације пронашле свог корисника односно неког ко је заинтересован да те информације прими. Ово заправо чини темељ портала и даје му карактер једне свеобухватне информативне станице која постоји ради корисника и своје постојање црпи из потреба корисника.“ нагласио је министар Милатовић.

Подсјећамо, према подацима Управе прихода и царина број ММСП у 2021. години износио је 34.035[1] што чини повећање од 2,65% у односу на 2020. годину (33,157 предузећа), односно 15,24% у односу на 2018. годину (29,534 предузећа).  У укупном броју запослених ММСП учествују са 80,96%, и у 2021. години су запошљавала 143,464 радника, што представља повећање броја запослених од 1,42% у односу на 2020. годину. Циљ портала је да повећа број ММСП који користе механизме подршке МЕР-а и све је усмјерено ка кориснику и олакшаном приступу свим доступним средствима. На порталу ће се између осталог наћи Програм за унапређење конкурентности кроз 8 појединачних линија у укупној вриједности од 4 милиона еура, Програм за развој прерађивачке индустрије у вриједности од 1 милион еура и 200 хиљада еура вриједан Програм за промоцију занатства.

Портал ће се налазити на линку www.biznis.gov.me.


 

[1] Извор: Управа прихода и царина 30.11.2021.год

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?