- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Оптимизација јавне управе
Оптимизација јавне управе
Посебан сегмент реформе јавне управе представља оптимизација јавне управе. Оптимизација као процес треба да допринесе успостављању финансијски одрживе јавне управе која ће бити прави сервис грађана и обезбиједити квалитетније пружање услуга са једне, уз мањи утрошак новца са друге стране.
Сврха процеса оптимизације није смањење броја запослених, већ довођење јавне управе на праву мјеру, повећање ефикасности јавне управе и унапређење квалитета јавних услуга.
Овај процес одвија се паралелно са бољим кадровским планирањем и унапређењем знања, вјештина и компетенција запослених на централном и локалном нивоу.
Почетком јула 2018. године, Влада је усвојила План оптимизације јавне управе 2018-2020. који је припремљен у сарадњи са Регионалном школом за јавну управу (ReSPA) уз подршку Европске комсије. Мјере су подијељене на краткорочне и средњорочне, а спроводе се у складу са специфичностима централног и локалног нивоа.
Циљеви оптимизације
Постављени циљеви оптимизације су: ефикаснија администрација, квалитетније услуге за грађане, буџетске уштеде и стабилне јавне финансије, оптимални број запослених и конкурентнија економија.
Циљ је да се пружи подршка успостављању администрације која на квалитетнији начин одговара на потребе грађана и приватног сектора уз истовремено растерећивање државног и општинских буџета.
Споразумни раскид радног односа
Уз План оптимизације, Влада је донијела Одлуку о отпремнини у случају споразумног престанка радног односа чиме је створен правни основ за исплату отпремнина запосленима који су заинтересовани за споразумни престанак радног односа.
Споразумни престанак радног односа захтијева сагласност обје стране - запосленог и старјешине органа. Само подношење захтјева од стране запосленог не подразумијева да ће споразум бити закључен, односно да ће запослени остварити право на отпремнину.
Наиме, старјешина органа је у обавези да изврши процјену да ли се ради о запосленом који је неопходан за несметано функционисање органа и да на основу ове процјене донесе одлуку о томе да ли се захтјев запосленог одобрава или одбија.
У наставку можете преузети Образац захтјева за споразумни престанак радног односа - централни ниво и Образац захтјева за споразумни престанак радног односа - локални ниво.
Списак локалних институција у мониторингу примјене Плана оптимизације
Мониторинг
Због важности самог процеса оптимизације редовно се прати имплементација и Влада је до сада усвојила четири извјештаја о реализацији Плана оптимизације, као и Анализу ефеката краткорочних мјера.
Полазну основу за будуће правце дјеловања представљаће Извјештај о спровођењу Плана оптимизације јавне управе за 2020. годину који ће садржати анализу ефеката Плана за читав период спровођења (2018-2020).
У току је израда Стратегије реформе јавне управе и у консултацијама са свим актерима овог процеса, као и свим релевантним међународним партнерима, разматрамо будуће правце дјеловања који ће за циљ имати проналажење начина да се, кроз имплементацију постојећих законских рјешења, бољи надзор, ефикаснији процес рада и обуку запослених утиче на ефикасност у раду јавне администрације што и јесте бит сваког процеса оптимизације.