Организација за европску безбједност и сарадњу (ОЕБС)

Садржај:
Сарадња Министарства одбране и ОЕБС-аМОНДЕМУблажавање безбједносних ризика повезаних са малим оружјем и лаким наоружањем и залихама конвенционалне муниције у Црној ГориОЕБС-ов Кодекс понашања о политичко-војним аспектима безбједности - ЦоЦ Контрола наоружања Имплементација Бечког документа 2011

Организација за европску безбједност и сарадњу (ОЕБС) је најсвеобухватнија регионална безбједносна организација која са својих 57 учесница обухвата цијелу Европу, Евроазију и евро-атлантски регион. ОЕБС доприноси јачању за стабилности, мира и демократије за више од милијарду људи, кроз политички дијалог о заједничким вриједностима и кроз практичан рад који доприноси одрживом напретку. Свеобухватни концепт безбједности ОЕБС-а обухвата политичко-војну; економско-еколошку; и људску димензију.

Сарадња Министарства одбране и ОЕБС-а

МОНДЕМ

Сарадња Министарства одбране и ОЕБС-а се одвија кроз политичко-војну димензију, са фокусом на област контроле наоружања.

Од обнове независности Црне Горе па до данас, ријешено је преко 86% вишкова убојних средстава, те у Црној Гори нема више муниције са нестабилним барутом и број складишта убојних средстава се смањио. 

У складу са Меморандумом о сарадњи у области техничких аспеката демилитаризације конвенционалне муниције у оквиру програма развоја капацитета за демилитаризацију и сигурно складиштење (САЛW) за Црну Гору, који је потписан између УНДП-а, ОЕБС-а и Министарства одбране Црне Горе, 18.05.2009. године, формиран је МОНДЕМ програм, који је обухватао: Уништење хемијски опасних материја; рјешавање вишкова оружја, уништење вишкова УбС и реконструкција складишта УбС, који је, у децембру 2018. успјешно завршен.

 

У оквиру МОНДЕМ-а у периоду од 2007. године до децембра 2018. године, уништено је 3300 тона тешког наоружања, неутрализовано 1800 тона вишкова застарјеле и опасне муниције, извршено је безбједно одлагање 128 тона токсичних материјала, али су реализована и инфраструктурна уређења складишта муниције. На овај начин је смањен ризик по безбједност грађана, као и ризик од загађења животне средине.

Стога је МОНДЕМ програм препознат у међународној заједници као један од најуспјешнијих пројеката у овој области. Као такав је и наведен у ОЕБС-овом Приручнику о добрим праксама међународне подршке и публикацији УНДП-а о успјешним пројектима.  

Ублажавање безбједносних ризика повезаних са малим оружјем и лаким наоружањем и залихама конвенционалне муниције у Црној Гори

 

Министарство одбране је наставило да јача капацитете и рјешава питања која произилазе из ове области. С тим у вези, на систематичан начин су истражени сви изазови и потребе за развој одрживог система управљања животним циклусом наоружања и убојних средстава „лифе цyцле манагемент“.

У вези са тим, МО је, у сарадњи са ОЕБС-ом, покренуло нови пројекат под називом Ублажавање безбједносних ризика повезаних са САЛW и СЦА (новембар 2020. - август 2023. године) и исти ће се фокусирати на сљедеће: 

 

• Подршку и савјетовање у преносу међународних искустава најбољих пракси ОЕБС-а у одабраним областима управљања животним циклусом муниције, експлозивних материја и наоружања;

• Успостављање надзора над залихама муниције; 

• Обезбјеђивање возила са АДР сертификатом.

ОЕБС-ов Кодекс понашања о политичко-војним аспектима безбједности - ЦоЦ

Државе учеснице ОЕБС-а су препознале важност демократске цивилне контроле над безбједносним снагама. Године 1994. ФСЦ је усвојио Кодекс понашања о политичко-војним аспектима безбједности, који је важан документ у управљању безбједносним сектором.

Кодекс понашања у политичко-војним аспектима безбједности, један је од најбитнијих нормативних докумената у ОЕБС-овом политичко-војном дјеловању и представља значајан документ за управљање сектором безбједности. Кроз Кодекс понашања државе учеснице ОЕБС-а, се између осталог, обавезују на принципе демократске контроле оружаних снага и владавине права у односу на националне сигурносне политике и доктрине.

Министарство одбране је током 2019. године, поводом обиљежавања 25 година од потписивања Кодекса понашања у политичко-војним аспектима безбједности, организовало низ активности у циљу промовисања овог визионарског документа на националном нивоу.

Контрола наоружања 

  • Имплементација споразума о подрегионалној контоли наоружања, члан ИВ, Анекс 1-Б, Дејтонског споразума за мир у Босни и Херцеговини 

Споразум о подрегионалној контроли наоружања, члан ИВ, анекс 1-б, Дејтонског споразума за мир у Босни и Херцеговини чије су чланице Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора, представља један од кључних и суштинских механизама за очување и унапрјеђење безбједности и стабилности у региону. Циљ Споразума је постизање уравнотеженог и стабилног нивоа оружаних снага између уговорних страна на начин који дефинише бројчана ограничења у пет категорија конвенционалног наоружања (тенкови, артиљерија калибра више од 75мм, оклопна борбена возила, борбени авиони и јуришни хеликоптери) којима Стране располажу.

У процесу имплементације Споразума Црна Гора у континуитету показује пуну приврженост и опредјелјеност циљевима и задацима које су све Стране заједно дефинисале и тиме доприноси остваривању конкретних резултата који су, како у региону тако и од стране међународне заједнице, препознати и оцијењени као веома позитивни. 

Црна Гора је предсједавала Споразумом о подрегионалној контроли наоружања у другој половини 2020. године.  

Имплементација Бечког документа 2011

  

Бечки документ 2011 (Виенна Доцумент 2011) у даљем тексту ВД 11, је политички обавезујући документ. Механизми и одредбе ВД 11 за изградњу мјера повјерења и безбједности укључују размјене годишњих информација и верификацију евалуацијским посјетама војним јединицама, инспекцијама специфичног подручја, посјетама војним ваздухопловним базама, посматрањем најављених војних активности, посматрањем обуке и вјежби, упознавањем са новим типовима оружја, а подстиче и даје оквир за развијање и других контаката и шире међународне војне сарадње међу државама потписницама.

Црна Гора је након обнове државне независности као најмлађа држава чланица ОЕБС-а започела и са пуном имплементацијом Бечког документа 2011. 

Министарство одбране, у потпуности испуњава све обавезе из Бечког документа на професионалан и транспарентан начин и подржава процес модернизације БД, дајући свој допринос јачању међусобног повјерења, сарадњи и безбједности у европском окружењу


У оквиру политичко - војне димензије, ОЕБС настоји створити већу отвореност, транспарентност и сарадњу и развио је најнапреднији режим контроле наоружања и мјера за изградњу безбједности и повјерења на свијету. Ова област рада, између осталог обухвата реформе и сарадњу у сектору безбједности, безбједно складиштење и уништавање малог оружја, лаког наоружања и конвенционалне муниције, контролу наоружања, управљање границама, превенцију и рјешавање конфликата, борбу против тероризма.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?