- Влада Црне Горе
Министарство вањских послова Остале конзуларне услуге
Остале конзуларне услуге
Утврђивање држављанства
Црногорско држављанство поријеклом стиче и лице рођено у Црној Гори (то је главни услов), чија су оба или један родитељ у моменту његовог рођења били уписани у евиденцију о држављанима Црне Горе, а то лице је уписано у регистар рођених у Црној Гори, а није уписано у регистар црногорских држављана.
Овај захтјев се третира као накнадни упис у држављанство и нема старосних граница за подношење истог.
Напомена: Ако је лице стекло држављанство друге државе прије 03. јуна 2006. године, дозволиће се упис у регистар држављана, а ако је држављанство друге државе стечено након 2006. године, овакви захтјеви биће одбијени.
Конзуларна такса: | 65,00 ЕУР |
Издавање потврде Нулла Остае
Ако црногорски држављанин жели да склопи брак са страним држављанином у иностранству, мора се обратити нашој надлежној амбасади ради прибављања потврде да нема законских сметњи за закључење брака, Нулла Остае (уколико то захтијевају надлежни органи за склапање брака у тој земљи), коју поред остале документације предаје надлежној општинској служби гдје ће брак бити закључен.
Конзуларна такса: | 20,00 ЕУР |
Издавање спроводнице
Спроводница је документ који служи за пренос посмртних остатака преко границе. Превоз се обавља на исти начин, без обзира на то да ли је у питању урна или ковчег - у пратњи агенције регистроване за погребне услуге.
Захтјев за издавање спроводнице, ради сахране посмртних остатака у Црној Гори или транзит кроз Црну Гору, се подноси у Амбасади, односно Генералном конзулату Црне Горе, или од Црне Горе овлашћеном страном ДКП-у, на подручју посљедњег пребивалишта преминулог лица.
Амбасади се најчешће обраћа Погребно предузеће и доставља потребну документацију, коју службеник Амбасаде провјерава и на основу које издаје спроводницу.
Конзуларна такса: | 20,00 ЕУР |
Издавање потврде о животу
Потврда о животу је исправа потребна нашим држављанима корисницима права из пензијског и инвалидског осигурања, која носиоцу осигурања - исплатиоцу давања, доказује да је жив и да и даље постоји правни основ за исплату тог давања.
Потврда о животу се по правилу доставља једном годишње, на захтјев иностраног носиоца осигурања, а овјерава се од стране дипломатско-конзуларног представништва на основу личног присуства корисника давања и увида у његову личну исправу.
Издавање потврде о боравку у земљи пријема за ослобађања од царинских дажбина ради повратка у Црну Гору
Дипломатско-конзуларна представништва Црне Горе су сходно Царинском закону ( члан 184 став 1 члан 11), односно Уредби о условима и поступку за остваривање права на ослобађање царине, овлашћена за издавање потврда нашим држављанима који су живјели у иностранству, у случајевима повратка на стални боравак у Црну Гору, а у циљу остваривања царинских повластица.
Сходно поменутој Уредби, држављани Црне Горе који су боравили у иностранству непрекидно најмање годину дана, могу остварити ослобођење плаћања увозних дажбина на предмете домаћинства које увозе из иностранства, а које су имали у својини и користили најмање шест мјесеци, у року од једне године од дана повратка са боравка у иностранству.
Потребна документација за издавање потврде о ослобађању увозних дажбина у дипломатско конзуларним представништвима доступна је на линку.
Признавање очинства (записник)
Очинство се може признати пред матичарем, органом старатељства, судом или другим органом овлашћеним за састављање јавних исправа, како би та изјава била пуноважна. Записник о признају очинства може се сачинити и у ДКП-у.
Признање очинства производи правно дејство и уписује се у матичну књигу рођених само ако се са признањем сагласи мајка дјетета.
Ако је дијете старије од 16 година, потребна је и његова сагласност са признањем очинства.
Изјава о признавању очинства, као и изјаве мајке и дјетета о сагласности са признањем очинства не могу се опозвати.
Презиме дјетета се одређује на основу записника о признавању очинства у коме су се оба родитеља споразумно договорила које ће презиме дијете убудуће да носи.
Насљедничка изјава (записник)
Дипломатско-конзуларна представништва при састављању насљедничких изјава поступају по замолници црногорског суда пред којим се води оставински поступак, а која садржи све потребне податке неопходне за валидно састављање насљедничке изјаве (број оставинског поступка, оставинска маса).
Неопходно је лично присуство странке у циљу давања насљедничке изјаве и потписивања исте, уз претходно утврђивање њеног идентитета увидом у идентификациону исправу (пасош, лична карта). Странка даје изјаву о прихватању, одрицању у корист другог или неприхватању насљедства које јој по закону припада.
Конзуларна такса: | 60,00 ЕУР |
Састављање/овјера тестамента
Пред дипломатским или конзуларним представником у иностранству може се сачинити и тестамент црногорског држављанина у иностранству, по одредбама закона које важе за сачињавање судског тестамента.
Дипломатско-конзуларни представник овлашћен је и за састављање међународног тестамента за црногорске држављане у иностранству.
За више информација контактирајте надлежно ДКП путем мејла xxx@мфа.гов.ме И телефона (за свако ДКП).
Начин састављања | Конзуларна такса |
---|---|
У канцеларији ДКП | 100,00 ЕУР |
Ван канцеларије ДКП | 150,00 ЕУР |
Састављање акта о опозиву тестамента | 50,00 ЕУР |
Састављање допуне тестамента | 50,00 ЕУР |
Легализација јавних исправа Црне Горе и страних јавних исправа у међународном промету
Јавне исправе издате у иностранству могу се користити у Црној Гори ако су легализоване у складу са прописима земље издавања и надовјерене у црногорском представништву у тој држави, односно представништву Републике Србије, које је овлашћено да пружа конзуларну заштиту и услуге у случају легализације сходно Споразуму између двије државе. Алтернатива је да се након легализације у складу са прописима државе издавања, исправе надовјере у дипломатском представништву те државе у Црној Гори и легализују у Министарству вањских послова Црне Горе.
У случају да Црна Гора нема дипломатско представништво у држави издавања исправе, а нема ни дипломатског представништва Р. Србије, нити та држава дипломатско представништво у Црној Гори, легализација се може обавити и у трећој држави у којој обје државе имају дипломатска представништва и то на следећи начин: након овјере исправе од стране надлежних органа државе у којој је издата, исправу надовјерава њено дипломатско представништво у трећој држави, затим Министарство вањских послова треће државе и на крају дипломатско представништво Црне Горе у тој трећој држави. Легализација јавних исправа није потребна, као ни потврда Апостила када између Црне Горе и државе у којој ће се употријебити исправа постоји потврђен билатерални уговор о међусобном ослобађању легализације. Такође када исправе издате у Црној Гори по основу фактичке узајамности не подлијежу легализацији за употребу у некој држави, као и исправе те државе у Црној Гори.