- Влада Црне Горе
Министарство здравља Отворен реновирани Центар за клиничко-лабораторијс...
Отворен реновирани Центар за клиничко-лабораторијску дијагностику у КЦЦГ
Отворен реновирани Центар за клиничко-лабораторијску дијагностику у КЦЦГ - Хитни налози готови за мање од сат
Хитни пацијенти Клиничког центра Црне Горе којима треба анализа Центра за клиничко-лабораторијску дијагностику (ЦКЛД), имаће готове налазе за мање од сат. То је поручила министарка здравља, др Јелена Боровинић Бојовић након отварања реновираног ЦКЛД у оквиру КЦЦГ.
“Када се говори о отварању или реновирању одређених објеката, често се, у томе, пропусти одговор на питање – шта то, животно, значи за грађане. Отварање реновираног ЦКЛД, која је, у шта ће се увјерити свако ко у њу крочи, на свјетском нивоу, значи да ће хитни пацијенти за мање од сат да добију све анализе које су затражене, што је посебно важно код хоспитализованих пацијента, посебно пацијента у УЦ гдје је брз и поуздан налаз некад и животно важан“, навела је министарка здравља.
С друге стране, амбулантни пацијенти добијају проширену палету лабораторијских претрага.
“Као љекар, знам да је пацијентима нужан нпр. С100, односно тумор маркер Или калпротектин. Од сад ће их имати у КЦЦГ и више неће морати да троше новац код приватника“, казала је др Боровинић Бојовић.
Она је подсјетила да је реновирање и имплементација пројекта почела у новембру прошле године, у јеку пандемије.
“Ништа је није зауставило. Захваљујући пожртвованом раду др Невене Терзић Станић и колектива ЦКЛД, довели смо посао до краја и то у најтеже вријеме. Оптерећење је било велико јер је требало одржати континуитет рада и истовремено пружити здравствене услуге свим грађанима уз додатни, посебан вид организације процеса рада који се односио на пацијенте који су обољели од коронавируса“, казала је она.
Министарка здравља нагласила је да ни свјетска пандемија није омела менаџмент да, паралелно са редовним радом, не посустане ни на ширем пољу.
“Већ сада можемо да најавимо да ће и Клинички центар убрзо да добије и ПЦР лабораторију чиме ће, као и до сада, ова установа да остане носећи стуб комплетног црногорског здравственог система“, закључила је она.
Лабораторија вриједна три и по милиона добијена за иницијалиних пет хиљада
Директорица КЦЦГ, др Љиљана Радуловић објаснила је да лабораторију која, са реновирањем и донираном опремом вриједи три и по милиона еура, иницијално добијена инвестицијом од пет хиљада еура.
“Ово смо постигли тако што ћемо наредне четири године куповати реагенсе, који нам иначе требају, од овлашћених заступника“, објаснила је др Радуловић.
Додатна вриједност је опрема која није била предвиђена предвиђена тендерском документацијом.
“То су хладна соба, сервер соба, већи болнички пријем, рекуперација ваздуха – уштеда у љетњим мјесецима смањена потреба за климатизацијом, потпуно нов развод струје, нова елоксирана браварија, специјална медицинска расвјета, нове рампе за инвалиде и слично“, казала је она.
Осим тога, реновирани ЦКЛД уштедјеће новац.
“Отварањем реновираног ЦКЛД, смањићемо трошкове усљед смањења броја епрувета које ће се користити за хитне узорке и за узорковање код тестова оптерећења, са тенденцијом даљег смањења када се пређе у цјелости на једну епрувету за биохемију и имунохемију. Биће смањени трошкови контролног материјала, калибратора, смањиће се рачуни за струју, воду, медицински и комунални отпад…“, навела је директорица КЦЦГ.
За мање новца – више услуга, новац више не иде приватницима
Директорица ЦКЛД, др Невена Терзић Станић објаснила је да ЦКЛД подразумијева најсавременији концепт организације процеса рада лабораторије.
“Побољшава се квалитет организације процеса рада, квалитет пружања услуге и валидности и тачности коначних резултата налаза, искључивањем утицаја људског фактора у раду са узорцима смањује могућност прављења грешке, скраћује се вријеме доступности резултата анализа и редукују се трошкови потрошње. Дакле, за мање новца – добићемо више и квалитетнијих услуга“, навела је она и објаснила које су све новине:
• Имплементирана је методологија одређивања гликолизираног хемоглобина ХПЛЦ методом, која представља златни клинички стандард у одређивању ХбА1ц-а. Гликолизирани хемоглобин је данас јако битан у праћењу, откривању и дијагностици дијабетеса.
• Уводи се и тромбоелестрометрија, која је корисна у брзој диференцијалној дијагностици узрока акутних великих крварења, код опсежних операција. То знатно рационализује потрошњу крви и крвних деривата, тако да се избјегавају беспотребне трансфузије.
• Осавременили смо и хематолошку дијагностику коју ће, умјесто људи, убудуће радити апарат. Најважније је што ће хематолози, по аутоматизму, одмах имати увид у налаз. То значи да ћемо с хематолозима одмах радити консултације. Захваљујући роботу, налазом и животом људи ће се брже него икад бавити љекари.
• Одлична вијест је и то што грађани више морати да троше новац код приватника за неке анализе. У ЦКЛД радимо анализе калпротектина, копептина, тумор маркер С100, маркере за остепорозу итд.
• Поново почињемо да радимо мониторинг терапије аспирином и плавиксом и још низом нових параметара.
“У најкраћем – сада имамо услове рада о којима смо до данас могли само да маштамо“, казала је др Терзић Станић.