- Влада Црне Горе
Министарство одбране Отворен састанак политичких директора држава ГРАЦ ...
Отворен састанак политичких директора држава ГРАЦ формата
У Подгорици је отворен састанак политичких директора држава чланица ГРАЦ формата, чији је домаћин Министарство одбране Црне Горе, а у сарадњи са Федералним Министарством одбране Републике Аустрије. ГРАЦ формат чине Аустрија, Албанија, Босна и Херцеговина, Сјеверна Македонија, Србија, и Црна Гора.
Састанак су отворили генерални директор Директората за политику и планирање одбране, генерал мајор Рајко Пешић и генерални директор Директората за политику одбране у Федералном Министарству одбране Републике Аустрије, др Арнолд Камел.
Генерал мајор Пешић је изразио задовољство што је Министарство одбране домаћин ове активности, уз напомену да је ГРАЦ формат важна платформа у чијем је фокусу јачање безбједносних капацитета земаља региона. Такође, нагласио је да овај формат представља одличну платформу за размјену искустава свих држава Западног Балкана, које имају аспирације за улазак у ЕУ, а уз снажну подршку Републике Аустрије, која је спремна да пружи помоћ у остварењу циљева из европске агенде.
Др Камел се захвалио Министарству одбране Црне Горе на организацији састанака, и додао да су исти увод у наредни састанак наведеног формата, а који ће бити на нивоу министара одбране, у септембру 2021. године, те додао да ће Република Аустрија и даље пружати подршку свим државама Западног Балкана за прикључење породици европских земаља.
Током састанака, представници држава чланица ГРАЦ формата размијенили су мишљења о темама од заједничког интереса, а које се између осталог односе на школовање и наставак едукације кадрова.
Такође, учесници састанка су дискутовали о питању снажења међународне сарадње, као и солидарности, по питању превазилажења још увијек актуелног коронавируса, као и све већих изазова попут хибридних пријетњи, међународног тероризма, организованог криминала, и илегалних миграција, које и даље представљају сигурносне изазове за регион.
На маргинама састанка, генерални директор Пешић се састао се са в.д помоћника министра одбране Р. Србије за политику одбране, Предрагом Бандићем. Саговорници су изразили задовољство приликом за сусрет и увјерење да ће у предстојећем периоду билатерална одбрамбена сарадња између двије државе бити унапријеђена. Генерал мајор Пешић је истакао опредијељеност Црне Горе европским интеграцијама и у складу са тим, темељну посвећеност унапређењу регионалне сарадње и добросусједских односа. Бандић је истакао да су Србија и Црна Гора земље које су највисе постигле на реформском путу у циљу достизања стратешког циља - прикључење Европској унији. Бандић је истакао да се билатерална одбрамбена сарадња Црне Горе и Србије мозе продубити, са посебним фокусом на пројектима у оквиру АБХО, заједничко учешће на мултилатералним војним вјежбама, те едукацију кадра. Додатно је изразио увјерење да ће билатерална одбрамбена сарадња, кроз обострано одговарајуће механизме, у предстојећем периоду бити издигнута на већи ниво.
Пешић је одржао састанак и са македонским колегом, пуковником Гораном Илиоским. Уз изражено задовољство актуелном билатералном сарадњом у домену одбране, као и свеукупним пријатељством Црне Горе и Сјеверне Македоније, саговорници су размијенили мишљења о текућим заједничким активностима, те модалитетима за унапређење истих. Посебно је истакнут и значај сарадње у оквиру Алијансе, али и регионалних иницијатива које доприносе утемељењу добросусједских односа и стабилности региона.
Пешић се захвалио на вишегодишњој подршци коју Сјеверна Македонија пружа Црној Гори у домену образовања црногорских кадета. Пуковник Илиоски изразио је захвалност на свеукупној подршци коју је Црна Гора пружила и наставља да пружа Сјеверној Македонији у домену евроатлантских интеграција.
Генерал мајор Пешић састао се и са директором за политику одбране Министарства одбране Републике Албаније, Флорианом Калијем. Приликом сусрета, саговорници су изразили задовољство досадашњом сарадњом двије земље у домену одбране, посебно се осврћући на реализацију заједничким активности предвиђених Планом билатералне сарадње који је потписан почетком године.
Кали је нагласио да се сарадња Црне Горе и Албаније посебно огледа кроз заједничко учешће у бројним регионалним иницијативама чији је циљ афирмација улоге Западног Балкана у евроатлантској заједници, чиме се потврђује посвећеност Црне Горе и Албаније промовисању европских и демократских вриједности којима теже све земље региона. Генерал Пешић је, говорећи о могућности унапређивања сарадње са Албанијом у области одбране, изразио увјерење да ће се иста додатно развијати и интензивирати у предстојећем периоду, кроз различите пројекте и активности од заједничког интереса, у духу снажних пријатељских и добросусједских односа.