Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Отворени конкурси за ЦЕЕПУС стипендије

Објављено: 10.06.2022. 07:03 Аутор: Министарство просвјете

Циљ CEEPUS програма је подстицане мобилности, кроз обезбјеђивање стипендија за студенте основних, мастер и докторских студија за студијски/истраживачки боравак, курсеве или љетње школе, односно за наставу за наставно особље у некој од земаља чланица CEEPUS програма.

У овај Програм су  укључене сљедеће државе: Албанија, Аустрија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Црна Гора, Чешка, Хрватска, Мађарска, Македонија, Молдавија, Пољска, Универзитет у Приштини/Косово, Румунија, Словачка, Словенија и Србија.

Правна основа Програма је међународни споразум потписан од стране земаља чланица, који је отворен за приступ дугих земаља. CEEPUS III Споразум је потписан 25. марта 2010. године (Будва, Црна Гора), којим је дефинисана трећа фаза Програма, за период од 2011. до 2018. године.

CEEPUS III споразум је одлуком свих земаља чланица Програма продужен за још седам година, дакле до 2025.године. 

Најважнија CEEPUS активност је креирање универзитетских мрежа. ЦЕЕПУС мрежа представља сарадњу најмање три универзитета, из најмање двије ЦЕЕПУС земље. Размјена студената и наставног особља се врши у оквиру креираних универзитетских мрежа. Универзитет Црне Горе је укључен у 45 CEEPUS мреже

Конкурс за CEEPUS стипендије за студенте и наставно особље са факултета који су укључени у ЦЕЕПУС мреже објављује се два пута годишње: у мају мјесецу за зимски семестар наредне студијске године и у октобру мјесецу за љетњи семестар текуће студијске године.

Осим студената са факултета који су укључени у CEEPUS мреже, за CEEPUS стипендије могу конкурисати и студенти и наставно особље свих установа високог образовања у Црној Гори, као тзв. фреемовер-и. Могућност добијања стипендије фримувери имају уколико остане неискоришћен одређен број стипендија након редовних конкурса за факултете који су укључени у CEEPUS мреже. Фреемовер-и углавном стипендију добијају за љетњи семестар, када CEEPUS координатори имају увид колико је мјесечних стипендије преостало (прецизније речено мјесеци стипендија).

Конкурси за CEEPUS стипендије су отворени од 1/7.маја до 15.јуна за земски семестер наредне академске године, а до 31.октобра за љетњи семестер наредне, односно текуће академске године у зависности када се студент пријављује.

Конкурс за CEEPUS стипендије за фреемовер-е отворен је од јула до краја новембра. Стипендије за фреемовер-е се углавном опредјелјују за љетњи семестар.

 

Шема стипендија за студенте и професоре:

- стипендије се додјељују за минимум 3 мјесеца, а максимум 10 мјесеци за студенте бечелор и мастер студија. Дужи студијски боравак може бити одобрен за студенте докторских студија. 

- краћи студијски боравак, у трахању од 1 до 3 мјесеца се одобрава студентима који раде магистарску тезу или докторску дисертацију. 

-наставно особље може конкурисати за минимум 5 радних дана са радним ангажманом од 6 сати седмично. 

-неискоришћени мјесеци за стипендије се могу искористити за организовање координационих састанака. 

-подржава се и организовање краткотрајних програма/курсева у трајању од минимум 10 радних дана и екскурзија у трајању од минимум 3 радна дана. 

 Земља домаћин сноси трошкове школарине, смјештаја и основног здравсвеног осигурања за кориснике CEEPUS стипендије које прима (угошћује), док матична земља (земља која шаље) може да  плати трошкове превоза.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?