- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Отвореним дијалогом до унапређења рада државне упр...
Отвореним дијалогом до унапређења рада државне управе у области владавине права
Министарство европских послова данас је организовало консултације са НВО на тему акционих планова за испуњење завршних мјерила у преговарачким поглављима 23 и 24.
Догађај је окупио представнике Владе, преговарачке структуре и цивилног сектора, отварајући простор за транспарентну и конструктивну размјену мишљења о кључним реформама у области владавине права.
Учесницима су се обратили др Предраг Зеновић, главни преговарач, Јелена Грдинић, преговарачица за кластер 1 и шефица Преговарачке радне групе за поглавље 23, Јована Мијовић, шефица Преговарачке радне групе за поглавље 24.
Главни преговарач Зеновић је поручио да је заједнички циљ да се кроз отворени дијалог и конструктивне предлоге НВО допринесе јачању напора државне управе у области владавине права, као и осигуравању ширег друштвеног консезуса поводом најважнијих друштвених питања. Информисао је да акциони планови за поглавља 23 и 24 прецизно дефинишу све активности потребне за испуњење преузетих обавеза из наведених поглавља, која представљају окосницу цјелокупног преговарачког процеса с ЕУ.
„Водило се рачуна о усклађености препорука из Заједничке позиције ЕУ која садржи завршна мјерила, с обавезама које произилазе из Извјештај ЕК о Црној Гори, Реформске агенде Црне Горе 2024 – 2027, Прогама приступања ЦГ ЕУ (ППЦГ), као и других комуникација с европском страном“, објаснио је.
Главни преговарач је информисао да је предвиђено да се акциони планови усвоје на Влади и да се на полугодишњем нивоу прати њихово спровођење и нагласио да обавезе које предвиђају завршна мјерила у овим али и осталим поглављима морају бити испуњене до краја 2026. године.
Најавио је да ће нацрти акционих планова за реализацију завшних мјерила у поглављима 23 и 24 бити разматрани у оквиру Савјета за владавину права, као највишег политичког тијела које усмјерава процес ЕУ интеграције када је ова област у питању.
„Предметни рок јесте амбициозан али сматрамо и могућ уколико се друштвени актери у свим сферама окупе око циља који нам је свима заједнички“, оцијенио је.
Јелена Грдинић, преговарачица за кластер 1 и шефица Преговарачке радне групе за поглавље 23, саопштила је да је приликом израде акционих планова одржан низ тематских састанака којима су присуствовали сви чланови радних група, укључујући представнике НВО сектора. Нагласила је значај свеобухватног приступа у изради ових стратешких аката у циљу осигуравања ширег друштвеног консензуса и показала отвореност за даљим консултацијама с цивилним сектором.
Јована Мијовић, шефица Преговарачке радне групе за поглавље 24, подсјетила је на значај сарадње са цивилним сектором када је у питању поглавље 24, и оцијенила је да је ово прави тренутак да се невладине организације активно укључе у израду акционих планова. Коментаришући кратке рокове који су постављени акционим плановима, подсјетила је на одлучност Владе да Црна Гора постане 28. чланица до 2028. године.
Фокус разговора био је на активностима које воде ка испуњењу преосталих обавеза у овим поглављима, а тиме и на даљем напретку Црне Горе у процесу европске интеграције.
Представници цивилног сектора оцијенили су акционе планове као амбициозне и препознали потребу за организовањем тематских састанака како би се постигао бољи напредак. Такође, разговарало се о унапређењу комуникације и поступања према особама с инвалидитетом.
Представници НВО су посебно били заинтересовани за Стратегију за деинституционализацију, као и за неколико кључних закона, укључујући Закон о финансирању политичких партија и изборних кампања, Закон о заштити података, Закон о спрјечавању корупције, Закон о зарадама у правосуђу, Закон о кривичном поступку, Закон о поступању према малољетницима, те Кадровски план управе полиције.
Данашње консултације са цивилним сектором биле су прилика и за размјену мишљења о реформама у области реституције, уз нагласак на потребу професионализације комисија које се баве овом темом.
Консултацијама су присуствовали представници Института алтернатива, НВО Реституција, Удружење расељених Рома и Египћана са Космета у Црној Гори, Акција за људска права, Асоцијација Спекта, Грађанска алијанса, Иницијатива младих за људска права, НВО Мастер, НВО 35 мм, Савез слијепих ЦГ, Форс Монтенегро, Менса, Удружење младих с хендикепом, ЦРНВО, и ЦЕМИ.
У циљу ефикаснијег укључивања НВО сектора, учесници су позвани да и да своје сугестије и критике пошаљу на маил svetlana.rajkovic@mep.gov.me у наредних 15 дана.
МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА