- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Отвореност јавне управе простор за унапређење
Отвореност јавне управе простор за унапређење
Све учесталије злоупотребе права на слободан приступ информацијама негативно утичу на рад државних институција у Црној Гори, преоптерећујући њихов систем и смањујући могућност ефикасне обраде легитимних захтјева. Неоходно је и дигитализовати архиву у циљу брже и ефикасније примјене.То је поручено на округлом столу „Отвореност јавне управе, простор за унапређење”, који је организовао Центар за мониторинг и истраживање (ЦеМИ), а финансијски подржало Министарство јавне управе Црне Горе.
Државни секретар у Министарству јавне управе, Naim Gjokaj, подсјетио је да је Црна Гора усвојила Закон о слободном приступу информацијама 2005. године, а 2012. донијела нови закон који је значајно унаприједио транспарентност државних органа.
„Измјене овог закона услиједиле су 2017. године, уводећи нове институте, као што је поновна употреба информација и напреднији систем остваривања права на приступ информацијама. Ипак, 2019. године покренут је поступак доношења измјена и допуна закона, који, нажалост, није резултирао усвајањем новог закона. Иако су 42. и 43. Влада упутиле предлог закона у Скупштинску процедуру, он је повучен због промјена у извршној власти. Најновији предлог закона утврдила је 44. Влада крајем 2023. године и упутила га Скупштини, но он је у јуну 2024. године изостављен са дневног реда због неусаглашености са правно-техничким правилима“, подсјетио је Гјокај.
С обзиром на важност овог закона, како је казао, Министарство јавне управе је одмах започело процедуру припреме новог закона.
„Спровели смо јавне консултације, објавили извештај, те формирали радно тијело уз учешће невладиних организација. Такође, уз подршку СИГМА-е, припремамо посебну анализу која ће помоћи усклађивању закона са међународним прописима и директивама. Очекујемо да ће анализа бити ускоро завршена“, навео је Гјокај.
Поручио је да једино проактивно објављивање информација може смањити потребу за подношењем захтјева и побољшати демократске процесе у земљи.
„Иако важећи закон пружа солидан оквир за остваривање права на слободан приступ информацијама, суочени смо с изазовима који утичу на ефикасност рада органа и остваривање права грађана“, навео је Гјокај.