Паметна специјализација ЦГ представљена на посебном догађају за Западни Балкан и Турску

Објављено: 27.11.2023. 12:44 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

Државна секретарка у Министарству просвете, науке и иновација и Национална координаторка за паметну специјализацију у Црној Гори, мр Маријета Барјактаровић Ланзарди, учествовала је данас на онлине догађају у организацији Удруженог истраживачког центра Европске комисије (DG JRC) под називом „Паметна специјализација на Западном Балкану и у Турској: Кључна достигнућа и изазови“.

Циљ догађаја било је представљање подршке коју DG JRC пружа економијама у Региону и њихових анализа и налаза када је у питању паметна специјализација на Западном Балкану и у Турској, као и представљање кључних достигнућа и изазова економија у креирању и имплеметацији овог важног ЕУ концепта стратешког планирања у области иновација.   

Црна Гора, као прва земља ван Европске уније која усвојила Стратегију паметне специјализације (С3) 2019. године и ускладила имплементациони оквир са препорукама DG JRC-ија, ушла је у пету, завршну годину имплементације и иза себе већ има мноштво успјешних прича и научених лекција из овог процеса које несебично дијели са различитим регионалним и међународним партнерима. Значај и напредак овог процеса у Црној Гори препознат је, другу годину за редом, и у Извјештају Европске комисије за Црну Гору, гдје је добар напредак у Преговарачком поглављу 25: Наука и истраживање забиљежен управо захваљујући одржавању континуитета имплементације Стратегије С3. Истичући кључна достигнућа и С3 пут Црне Горе, национална координаторка Барјактаровић Ланзарди казала је: „За Црну Гору, паметна специјализација није представљала задатак који треба испунити у циљу усклађивања са ЕУ стандардима или још једну стратегију коју је требало написати и усвојити, за нас је С3 постао покретач кључних реформи у области иновационе политике и мотив за обједињавање кључних иницијатива и националних снага за јачање конкурентности државе“.

Marijeta Barjaktarovic Lanzardi

Она је, такође, представила тренутне активности на финализацији Смјерница за комуникацију С3 у Црној Гори и екстерној евалуацији С3 за период 2019-2022, као и активности Савјета за иновације и паметну специјализацију и других тијела који чине дио Оквира за имплементацију, попут иновационих радних група,  Међуинституционалне С3 групе, Фонда за иновације Црне Горе и иновационих инфраструктура, али и шире иновационе заједнице.

Кључни партнер Црне Горе на овом путу био је Удржени истраживачки центар Европске комисије и Програм Уједињених нација за развој (UNDP), кроз имплементацију друге фазе пројекта а „Унапређење системске подршке иновацијама и развоју ММСП - Норвешка за вас”, док је подршка дошла и у оквиру IPA TASIS3 пројекта „Техничка подршка имплементацији Стратегије паметне специјализације у Црној Гори“. Све стране су кумулативно допринијеле јачању капацитета националног С3 тима и структуре која је укључена у имплементацију Стратегије у Црној Гори, али и значајном унапређењу програмског оквира, уз успјешно реализованих више анализа и докумената.

Pametna specijalizacija na Zapadnom Balkanu i u Turskoj: Ključna dostignuća i izazovi

Континуитет имплементације Стратегије у Црној Гори и адекватна апсорпција доступне партнерске подршке омогућена је снажном политичком подршком процесу од стране свих влада које спроводе процес и снажном националном тиму, који функционише у јасној и посвећеној институционалној структури.

У завршном дијелу догађаја, учесници су размијенили мишљења о будућим изазовима у спровођењу паметне специјализације и могућностима умрежавања и заједничких пројеката у приоритетним областима од заједничког интереса.

НАУКА И ИНОВАЦИЈЕ ЗА ПАМЕТНУКОНКУРЕНТНУ ЦРНУ ГОРУ!

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?