Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ПАНАЦеА пројекат

Назив пројекта: Маинстреаминг биодиверситy манагемент еффортс фор енвиронментал сустаинабилитy

Акроним: Биодиверситy Протецтион

Водећи партнер: Университy оф Малага - Еуропеан Топиц Центре

Пројектни партнери: Цонференце оф перипхерал маритиме регионс оф Еуропе, План Блуе фор Медитерранеан енвиронмент анд девелопмент, МЕДЦИТИЕС, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, ЛАТТЕ ЦРЕАТИВЕ С.Р.Л, МАРИНЕ ИНСТИТУТЕ

Кратки опис пројекта:

Мед Биодиверситy Протецтион Цоммунитy/МБПЦ ("ПАНАЦеА2") је ИНТЕРРЕГ МЕД хоризонтални пројекат у оквиру специфичног програмског циља 3.2. „заштита/одржавање биодиверзитета и природних екосистема кроз јачање управљања и умрежавање заштићених подручја“ (Управљање и умрежавање заштићених подручја).

МБПЦ интегрише досадашња достигнућа реализована кроз програмски циљ 3.2. и резултате модуларних пројеката у оквиру ове тематске области, и помаже у остваривању заједничких циљева кроз:

  • Повезивање и трансфер резултата у области заштите екосистема
  • Укључивање релевантних актера и даљи трансфер знања након завршетка пројекта
  • Обезбјеђивање ефикасније комуникације о изазовима и рјешењима, као и дефинисање стратегије дисеминације
  • развој алата који ће обезбиједити дугорочно коришћење резултата

Пројектне активности ће омогућити активну комуникацију између релевантних актера у региону Медитерана, с циљем да се превазиђу секторска ограничења путем интеграције знања, и тиме омогућити да се одлуке везане уз заштиту и управљање биодиверзитетом доносе на основу научних и утемељених информација.

Општи циљ пројекта:

Биодиверситиy Протецтион Цоммунитy (БПЦ) надовезује свој рад и активности на резултатима првог ИНТЕРРЕГ МЕД хоризонталног пројекта ПАНАЦеА који је реализован у периоду 2016-2019, чији циљеви су били да: 1) подржи и осигура синергије између разних тематских пројеката везаних уз заштиту биодиверзитета и 2) дјелује као интерфејс за науку и политике (СПИ) са сврхом подстицања размјене искустава и знања како би се утицало на промјену односа према ресурсима и њиховој заштити, и доношење адекватних политика.

Како би остварио наведене циљеве, БПЦ пројекат спроводи двије врсте процеса, један везан за надоградњу регионалних политика и подршку како би се постигли претходно зацртани циљеви до 2020., а затим дефинисање приоритета за период након 2020:

  • квалитетно управљање мрежом заштићених подручја
  • управљање морским заштићеним подручјима (МПА) базираним на свеобухватном еколошком/екосистемском приступу с циљем рјешавања главних извора загађења и последица климатских промјена.

Пројекат развија циљану комуникацију, хармонизовану стратегију капитализације која поставља Биодиверситиy Протецтион Цоммунитy у привилеговану позицију како би се резултати постављени кроз Интеррег МЕД Программе на најбољи начин користили за остваривање програмских индикатора.

Управљачка и покретачка улога коју БПЦ пројекат представља ће омогућити дуготрајну промјену и имплементацију мјера, тј. јачање заштите медитеранских ексистема кроз: спровођење одговарајућег система управљања, ефикасније мјере очувања прилагођене екосистемима и обезбјеђивати ажурирање пројектних резултата на развијеној пројектној платформи, уз укључивање цијеле заједнице што ће бити дефинисано у водичу за управљање подацима који ће бити на распологању свим институцијама укљученим директно и посредно у пројекат – више од 200 институција које су укључене у БПЦ заједницу.

Резултат пројекта:

1. Подршка заштићеним морским подручјима у Медитерану: БПЦ ће наставити пружати подршку за управљање заштићеним подручјима као снажан алат који ће помоћи очувању и заштити биодиверзитета. Пројекат ће осигурати приступ и едукацију везану за ефикасне алате који ће омогућити правилно управљање заштићеним подручјима, што ће резултирати приступу едукативним материјалима за ефикасније управљање као и еколошку повезаност, кроз заједничко осмишљену мрежу и размјену најбољих пракси.

2. Приступ базиран на екосистемским услугама за управљање животном средином: БПЦ ће наставити рад и на подручјима ван заштићених зона како би се подржало рјешавање прекограничних утицај као што је загађење, што укључује пластику за једнократну употребу и др., као и боља адаптација и митигација на ефекте ГХГ емисија. Фокус је на активностима у осјетљивим маринским подручјима која треба да се прогласе заштићеним подручјима, а укључују факторе као што су еколошка сензитивност и еколошке функције као кључни критериј за одабир.

Приоритетна ос 3: Заштита и унапређење природних и културних ресурса Медитерана

Укупна вриједност пројекта: 1,796,545.00 €

Укупна вриједност за Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма: 150,000.00 €

Раздобље проведбе пројекта: 32 мјесеца (01.11.2019. – 30.06.2022.)

Припрема садржаја кофинансирана је из ИПА фонда.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?