Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Социјалне иновације су јасно препознате кроз законски оквир за иновациону дјелатност

Објављено: 15.03.2023. 11:26 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

У склопу јучерашњег догађаја у вези новог циклуса СИА програма у Црној Гори, одржане су двије панел дискусије на теме: „Друштвено предузетништо као нови тренд у функцији запошљавања младих“ и „Значај доприноса цивилног сектора развоју друштвене заједнице“, у којим су учешће узели представници субјеката иновационе инфраструктуре у Црној Гори и представници цивилног сектора из земаља региона. 

Маријета Барјактаровић-Ланзадри, в.д. генералне директорице за иновације и технолошки развој учествовала је на панелу „Друштвено предузетништо као нови тренд у функцији запошљавања младих“ и говорила о улози друштвених иновација у свеукупном економском развоју и развоју друштва и њиховом позиционирању у оквиру политике иновација. 

"Социјалне иновације су јасно препознате кроз законски оквир за иновациону дјелатност и кроз различите програме подршке иновацијама. Актуелни институционални оквир за иновације омогућава значајан приступ свих актера и њихов утицај на доношење одлука и имплементацију политика, тако да ту прилику треба искористити, а имајући у виду чињеницу да је од прошле године успостављен континуитет иновационих програма који подржавају различите фазе развоја иновација, које одговарају на потребе иновационе заједнице" истакла је Барјактаровић-Ланзарди.

Marijeta Barjaktarović-Lanzardi


Панелисткиње и панелисти су се кроз своја искуства и размјену мишљења усагласили да је неопходно радити на афирмацији и јачању друштвеног предузетништва у земљи и региону, као и да је потребно развијати политике и механизме дугорочне подршке друштвеним предузетницима. Овај вид предузетништва као такав, може допринијети постизању циљева одрживог развоја и поспјешити развој науке и иновација међу младим људима у нашој земљи. 

Социјална економија даје одговор на многе проблеме и изазове са којима се данас суочавају млађе генерације и наше друштво у цјелини, те организација овог и сличних догађаја пружа прилику свим актерима да размијене своја виђења на актуелне проблеме и пруже конструктивне препоруке за даљи рад.

Novi ciklus SIA programa u Crnoj Gori, 14.3.2023.

-

О програму Социал Импацт Аwард:

Социал Импацт Аwард (СИА) представља највећи европски програм подршке друштвеном предузетништву младих који је 2009. године покренут од стране Импацт Хуб Виенна, у партнерству са Ерсте Фондацијом и Универзитетом за бизнис и економију у Бечу.

Овај међународни пројекат се истовремено реализује на 3 континента (Европа, Африка, Азија), у 18 земаља, гдје се на годишњем нивоу окупља више од 12.000 младих иноватора, који тимским радом оснивају више од 230 друштвених предузећа годишње. Током претходног циклуса реализације СИА програма у 2022. години у Црној Гори одржано је више од 40 различитих обука и радионица у 15 црногорских општина и кроз сами процес било је укључено преко 1.000 младих људи, а финални продукт пројекта су биле 33 предузетничке идеје.

Пројекат Социал Импацт Аwард (СИА) у Црној Гори реализује НВО Центар за омладинску едукацију, уз генерално покровитељство Ерсте Банк АД Подгорица, Министарства науке и технолошког развоја, Инвестиционо-развојног фонда Црне Горе, Фиве Групе, МТЕЛ-а и Главног града Подгорице.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?