- Влада Црне Горе
Управа за игре на срећу Папић: До јуна наплаћено 14,5 милиона еура од конц...
Папић: До јуна наплаћено 14,5 милиона еура од концесија за игре на срећу
Папић: До јуна наплаћено 14,5 милиона еура од концесија за игре на срећу (банкар.ме)
Папић: До јуна наплаћено 14,5 милиона еура од концесија за игре на срећу
Укупни приходи од игара на срећу и наградних игара закључно са јуном 2024, по основу концесионих накнада износе 14,552,976.35 €, што представља за 72,48% већи приход који је држава остварила у односу на исти период 2023. године. Ово је јако озбиљан резултат који је потврда исправних политика и механизама државе у контексту стварања неопходних предуслова за снажније приходе од области игара на срећу – казао је, у интервјуу за Банкар Спасоје Папић, директор Управе за игре на срећу.
Он је оцијенио одличном сарадњу и са ЕКИП-ом и ЦБЦГ, у циљу онемогућавања рада оних приређивача игара на срећу путем интернета, који немају лиценцу издату од стране Управе за игре на срећу.
А у 2024. години, највише прихода по основу остварено је управо од приређивања игара на срећу путем интернета, односно других телекомуникационих средстава и то у износу од 5,284,026.48 еура.
Папић је указао да треба даље унапређивати амбијент за одговоран рад приређивача игара на срећу али и исто тако и у континуитету снажити сегмент наплате прихода од ове области јер простора за то свакако има.
-Увјерен сам да ће се врло брзо створити и неопходни нормативни предуслови да поново дио тих средстава буде усмјерен за развој области од јавног интереса попут спорта, младих, образовања, социјалне заштите, лица са инвалидитетом итд….Политика државе је усмјерена ка томе да се осигура да приходи од игара на срећу буду коришћени на начин који доноси највећу корист нашој заједници – казао је он.
– Када је ријеч о броју приређивача и наплати дажбина и концесија од њих, како оцјењујете ту ситуацију? Колики је број приређивача, и гдје се убира највише дажбина?
Према евиденцији овог органа, на дан 02.08.2024. године, број регистрованих приређивача износи 38. То свакако јесте потврда да је наше тржиште отворено, те да се кроз овакав приступ снажи конкурентност и плурализам. И у наредном периоду настојаћемо да унапређујемо предуслове за отворен али много одговорнији рад приређивача игара јер оно што јесте нужно потребно овој области је подизање нивоа друштвене одговорности приређивача, поготово у дијелу који се односи на забрану приступа малољетницима која ће бити под посебном пажњом. Управо у том контексту, значајни напори у наредном периоду треба да буду усмјерени на едукацији и промоцији одговорног приређивања игара на срећу.
У ери развоја комуникационих средстава, те апсолутне доминантности интернета, не чуди податак да је управо, сходно наплати концесионих накнада у 2024. години, највише прихода по основу истих остварено од приређивања игара на срећу путем интернета, односно других телекомуникационих средстава и то у износу од 5,284,026.48 €, закључно са јуном 2024. године.
Генерална ситуација са наплатом законом прописаних обавеза приређивача према држави је на задовољавајућем нивоу о чему говори податак да је у односу на претходну годину, тај приход за читавих 72,48% већи. То је најбољи показатељ јасне опредијељености државе и Владе да се приходовање од игара на срећу буде значајније регулисано у корист Буџета Црне Горе.
– Како се, по актуелном законодавству, опорезује пружање онлине кладионичких услуга које играчима пружају домаћи приређивачи, са лиценцама? Како се спроводи контрола оних онлине пружалаца услуга који немају дозволе од ваше Управе, немају концесије и сл…?
Сходно Закону о играма на срећу, фиксни дио накнаде за приређивање кладионичких игара на срећу путем интернета износи 10.000 еура мјесечно и плаћа се до 15. у мјесецу за текући мјесец. Варијабилни дио накнаде кладионичких игара на срећу путем интернета обрачунава се мјесечно у износу од 10% од основице коју чини укупан износ уплата, умањен за вриједност исплата, а плаћа се до 15. у мјесецу за претходни мјесец.
Управа за игре на срећу је, сходно законској процедури, све пријаве нелегалних приређивача игара на срећу путем интернета промптно прослијеђивала Агенцији за електронску комуникацију и поштанску дјелатност уз захтјев да им се онемогући даљи приступ. Управа за игре на срећу се у циљу онемогућавања приступа платформама приређивача игара на срећу путем интернета који немају лиценцу издату од стране Управе за игре на срећу обратила Централној банци Црне Горе са захтјевом да се онемогуће новчане трансакције са платних картица издатих на територији Црне Горе (домаћих банака) ка иностраним примаоцима плаћања.
Резултати ове сарадње су одлични док је за наредни период планирано даље унапрјеђење исте кроз формалне акте о сарадњи и стварање још снажнијих механизама за спрјечавање дјеловања нелегалних пружалаца услуга путем интернета. Заједнички рад свих релевантних институција нужан је за стварање неопходног координисаног приступа у борби против нелегалног пословања у овој области као и против зависности од коцкања.
Провјера удаљености коцкарских мјеста од школа
-Када је ријеч о коцки и спрјечавању њене доступности малољетницима, како спроводите контроле, и да ли сте, у 2024. години имали изречених казни приређивачима?
Конкретно питање је из домена надлежности Управе за инспекцијске послове – Одсјека за игре на срећу. У вези са овом темом, Управа за игре на срећу, у циљу сузбијања доступности коцкања малољетницима, од јануара 2024. године отпочела је ревизију постојећих концесија и конструктивну анализу додјеле нових, из разлога што је констатовано да за низ објеката у којим се приређују игре на срећу није задовољен услов из чл. 3а Закона о играма на срећу, који дефинише минималну удаљеност од образовних установа.
Колико оцјењујете да се, у цјелокупном друштву, укупно ради на спрјечавању или смањењу зависности од коцкања?
Сматрам да се значајно интензивније започело са наведеним активностима у претходних годину дана, посебно од формирања Владиног Координационог тијела за унапређење стања у области приређивања игара на срећу и укључивања великог броја ресора у наведене активности. Од формирања наведеног тијела на много ефектнији начин се приступа координацији мултиресорског дјеловања у циљу унапређења ове области. Такође, ово је питање у чијој реализацији треба да учествује доста различитих актера, не само владине институције већ и невладин сектор и сами приређивачи игара на срећу. Управа за игре на срећу, као један од својих кључних циљева, осим редовног законског дјеловања у овом правцу као и унапређења система надзора који је у току, планира да, у сарадњи са другим ресорним органима, прошири своје активности и кроз кампање које информишу јавност о ризицима коцкања и знаковима зависности. Такође, и сами приређивачи треба да промовишу одговорно коцкање кроз јасне поруке и алате за самоконтролу али и механизме помоћи за оне који осјећају да имају проблем са коцкањем.
Сматрам да ће се и кроз нови Закон о играма на срећу, значајно унаприједити амбијент за функционисање система игара на срећу, са кључним циљем значајно одговорнијег приступа приређивача игара на срећу као и система надзора над радом истих.
Велика подршка министра Вуковића
-На крају, желио бих истаћи пуну подршку Министарства финансија као и ресорног министра Новице Вуковића када је у питању унапређење рада Управе за игре на срећу, посебно у контексту даљег развоја и унапређења система надзора и контроле рада приређивача, стварања неопходних механизама за снажење прихода од игара на срећу али и даље јачање одговорног рада приређивача игара на срећу – казао је Папић.
(Банкар.ме)