Папић: Нелегални сајтови за клађење биће блокирани

Објављено: 06.02.2025. 12:38 Аутор: Управа за игре на срећу

Управа за игре на срећу најавила је блокаду онлајн платформи за клађење које послују без дозволе. Директор Управе за игре на срећу Спасоје Папић у разговору за Портал РТЦГ казао је да је нелегално клађење у Црној Гори велики проблем јер, између осталог, доноси повећани ризик за прање новца и финансирање илегалних активности.

Папић наводи да ће у наредном периоду Управа за игре на срећу упоставити активну комуникацију са органима који издају лиценце за сајтове како би се ограничила доступност платформи које послују ван законских оквира.

"Посебна пажња биће усмјерена на блокаду нелегалних онлајн платформи које послују без дозволе, кроз блиску сарадњу са Агенцијом за електронске комуникације. Дакле, ту постоје платформе које често функционишу изван домаћег законодавства, користећи стране лиценце (.цом тржишта попут Курасаоа, Анзуана, Тобага итд.) како би заобишле законе, порезе и одговорност према потрошачима. Ту су кључни изазови јер нелегални приређивачи често не подлијежу законима државе у којој послују, што угрожава локалне лиценциране приређиваче и доводи до губитка прихода за државни буџет, те ове платформе не плаћају порезе, накнаде и друге трошкове који су обавезни за легалне приређиваче, чиме се ствара нелојална конкуренција", објашњава Папић.

Како би се постигао овај циљ, неопходно је да се унаприједи сарадња са банкама, процесорима плаћања и крипто-мјењачницама ради идентификовања и онемогућавања финансирања нелегалних платформи.

Нелегално клађење угрожава малољетнике

Управа ће, каже Папић, инсистирати на увођењу високих новчаних казни и могућности трајног искључења са тржишта за правна и физичка лица која приређују нелегалне игре на срећу путем интернета, те кроз законска рјешења обавезати провајдере интернет услуга да имплементирају техничке мјере за блокирање нелегалних платформи.

Грађани морају бити информисани о ризицима клађења на нелегалним платформама. Такође, истиче Папић, морају им бити и доступни алати за пријаву сумњивих активности, а неопходно је успоставити транспарентну базу података о блокираним нелегалним платформама.

Нелегално организовање игара на срећу у Црној Гори представља значајан изазов, каже Папић, јер поред тога што потенцијално може утицати на фискалну стабилност путем избјегавања плаћања пореза и накнада, доноси и повећани ризик од незаконитих радњи попут прања новца и финансирања илегалних активности.

"Посебну опасност представља чињеница да наведене активности не представљају само економски проблем, већ директно угрожавају најосјетљивије категорије становништва, нарочито малољетнике", упозорава он.

Недовољна контрола узраста играча у угоститељским објектима

Један од проблема који изазивају забринутост односи се и на нелегално приређивање игара на срећу путем терминала у угоститељским објектима због изостанка контроле узраста играча.

"За разлику од легалних приређивача у чијим објектима постоје мјере заштите кроз провјеру узраста и забране приступа малољетницима, у угоститељским објектима се углавном не примјењују мјере заштите. Такав неодговоран приступ кроз излагање ризичном понашању може изазвати озбиљне посљедице по малољетнике, што дугорочно може произвести негативне ефекте на њихово ментално здравље и друштвени развој", указује Папић.

Спровођењем ефикасних мјера за сузбијање овог проблема заштитили би се, како каже, најважнији интереси друштва и државе, посебно на плану обезбјеђења квалитетног развоја и одрживе перспективе младих у Црној Гори.

Зато ће инспекцијски надзор играти кључну улогу у елиминисању нелојалне конкуренције и заштити легалних приређивача.

"Инспектори за игре на срећу ће спровести значајно више инспекцијских надзора, са циљем идентификације и санкционисања нелегалних активности. Ефикасним процесуирањем и санкционисањем неправилности, обезбјеђујемо заштиту интегритета тржишта, прилив средстава у буџет и заштиту учесника. Додатно, посебан акценат ће бити на сузбијању нелегалних онлајн приређивача, који угрожавају легалне оператере и представљају значајан изазов у регулаторном смислу", казао је он.

Нови систем надзора велики корак, оснажен буџетски прилив

Нови јединствени информациони систем за вршење надзора приређивача игара на срећу примјењује се од новембра прошле године. То представља кључан корак, каже Папић, јер је унапријеђена ефикасност надзора над приређивачима.

"Овај систем омогућио нам је бољу контролу над тржиштем и унаприједио наплату прихода, чиме смо додатно оснажили буџетски прилив. Он омогућава централизовану евиденцију и анализу података, што доприноси ефикаснијој контроли приређивача, значајном повећању буџетских прихода и сузбијању сиве економије", истакао је он.

Управа за игре на срећу остварила је, каже Папић, значајан прогрес у претходној години.

"Приходи од концесионих накнада порасли су за 51,27 одсто у односу на 2023. годину и укупно су износили скоро 34 милиона еура, а имплементацијом новог информационог система унаприједили смо ефикасност надзора над приређивачима", наглашава Папић.

Приоритети за ову годину, како каже Папић, усмјерени су на јачање регулације тржишта, борбу против сиве економије и модернизацију надзора над приређивачима. Фокус ће бити на бољој сарадњи са инспекторима за игре на срећу и строжу контролу законитости пословања, како би се сузбило нелегално приређивање игара на срећу и осигурала транспарентност тржишта.

Кроз подизање свијести о одговорном клађењу, усклађивање са европским стандардима и међународну сарадњу, обезбиједиће се, сматра Папић, дугорочна одрживост и интегритет сектора игара на срећу.

Папић у разговору за Портал РТЦГ закључује да ће снажним инспекцијским надзором, стриктном примјеном закона и транспарентним дијалогом са приређивачима, ова година бити прекретница у регулацији игара на срећу у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?