Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Парк природе „Платамуни“ проглашен као прво заштићено морско подручје у Црној Гори

„Данас, на Дан планете Земље, Влада Црне Горе је донијела одлуку да подручје Парка природе „Платамуни“ прогласи као прво заштићено морско подручје у Црној Гори! Све то првенствено због вриједности биодиверзитета, а посебно оних врста и станишта који су значајни за заштиту, у првом реду врсте заштићене националним законодавством, као и врсте у категоријама угрожености дефинисаним на међународном нивоу. Проглашавање првих морских заштићених подручја у Црној Гори је од значаја за даљу сарадњу на нивоу Средоземља, имајући у виду доступне фондове и подршку за даље истраживање морског биодиверзитета, успостављања најбољих пракси за ефикасно управљање и контролу активности, обуке и јачање капацитета.“, изјавио је министар Митровић приликом излагања на пресс конференцији. 

Подручје „Платамуни” препознато је као потенцијално заштићено подручје у низу раније донијетих националних стратегија и планских докумената које предвиђају стављање под заштиту овог подручја. У наведеним документима се истиче да Црна Гора нема ниједно морско заштићено подручје и препознају заштићено подручје "Платамуни".

Претходних година реализована су бројна еколошка истраживања овог подручја, која су показала да подаци о распрострањењу и стању станишта и врста значајних за заштиту захтијевају обезбјеђивање њихове адекватне заштите.

„У Парку природе "Платамуни" одређене су двије зоне заштите, друга зона за три локације у морском дијелу подручја: увала Жуковац са околином хриди Калафат (Сека Албанезе), увала Велика Крекавица и испред рта Платамуни; трећа зона заштите: на копну и у мору. Такође, одређен је и заштитни појас заштићеног подручја Парк природе „Платамуни“. Укупна површина Парка природе "Платамуни" износи 1.087,13ха. У овом подручју и његовој околини идентификовани су бројни притисци, као што су: отпадне воде, чврсти отпад, риболов, укључујући и нелегални риболов, сидрење, поморски саобраћај, инвазивне врсте, нелегална градња, ширење - изградња инфраструктуре, туризам, пожари, напуштање пољопривредне дјелатности и депопулација подручја, пошумљавање неаутохтоним биљним врстама“, саопштила је Ивана Стојановић, савјетница из Директората за заштиту природе која је испред Министарства била задужена за спровођење пројекта.

На подручју Платамуна се налазе значајна станишта заштићене морске траве мураве (Посидониа оцеаница). Такође су значајне и морске пећине код рта Платамуни и у ували Велика Крекавица, од којих пећина Велика Крекавица представља изузетно важно станиште у којој се налазе разноврсни коралигени организми.

У уском приобалном копненом дијелу за заштиту се издвајају, за заштиту значајне врсте и станишта високе репрезентативности, као што су дрвенаста мљечика (Еупхорбиа дендроидес), станишта термомедитеранских препустињских жбуњака, медитеранске стјеновите обале обрасле ендемичним врстама рода Лимониум и једногодишња вегетација покретних морских обала.

Данило Мрдак, државни секретар за екологију потврдио је посвећеност Владе Црне Горе заштити животне средине и рјешавању еколошких питања: „Проглашавање првог заштићеног морског подручја „Платамуни“ конкретизација је наших обећања да ће екологија бити један од основих стубова ове Владе“. Мрдак је објаснио да су користи успостављања заштићених подручја вишеструке, кренувши од директног спровођења политике одрживог развоја, диверзификовањем туритичке понуде, односно обезбјеђивање услова за одрживији туризам. „Ширење мреже заштићених подручја, а нарочито стављање под заштиту три нова морска заштићена подручја, посебно је значајно за процес приступања Црне Горе Европској унији“, додао је државни секретар за екологију.

Државни секретар за просторно планирање и урбанизам, Александар Ашанин истакао је значај успостављања заштићених подручја у мору у контексту планирања подручја мора. Навео је да Министарство спроводи и пројекат имплементације екосистемског приступа планирању подручја мора у сарадњи са Регионалним центром за приоритетне акције Програма УН за животну средину са фокусом на успостављање баланса између заштите животне средине и планирања развојних активности у обалном подручју. „Проглашење Платамуна за прво заштићено морско подручје уједно је и први корак у планирању простора мора, који ће допринијети подизању свијести код планера о потреби интегралног планирања копна и мора“, изјавио је Ашанин.

Поступак стављања под заштиту овог заштићеног подручја спроведен је сходно Закону у сарадњи Министарства и Агенције за заштиту животне средине. Агенција је у новембру 2020. године финализовала Нацрт студије заштите за проглашење заштићеног природног добра „Платамуни“. Министарство је у периоду од 17. новембра до 17. децембра 2020. године организовало јавну расправу за Нацрт одлуке о проглашењу Парка природе “Платамуни” и Нацрт Студије заштите за ово подручје. Јавна расправа је спроведена достављањем примједби, предлога и сугестија у писаном и електронском облику, као и организовањем три јавне трибине у онлине формату. Прије, током и након јавне расправе за припрему и усклађивање материјала консултоване су кључне националне институције, као што су Институт за биологију мора, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, ЈП за управљање морским добром Црне Горе, као и заинтересовани грађани, НВО сектор, рибарска удружења и други.

Процес обезбјеђења података и припреме документације за стављане под заштиту, у оквиру које је најзначајнија израда Студије заштите и акта о проглашењу овог првог морског заштићеног подручја,подржао је ГЕФ-ов пројекат „Промовисање управљања заштићеним подручјима кроз интегрисану заштиту морских и приобалних екосистема у обалном подручју Црне Горе“ који од новембра 2018. године спроводи Министарство с канцеларијом Програма Уједињених нација за животну средину из Беча. Пројекат ће такође подржати и израду плана управљања за поменуто подручје, израду финансијских планова, планова за развој одрживог туризма, а омогућиће и набавку дијела опреме неопходне за рад будућег управљача заштићених подручја (Јавно предузеће за управљање морским добром), као и циљану обуку кадрова управљача.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?