- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Пета регионална Cyber Security конференција: Зајед...
Пета регионална Cyber Security конференција: Заједнички за сигуран сајбер простор
Министар јавне управе, Marash Dukaj говорио је у оквиру регионалне Цyбер Сецуритy конференције под називом Телеком Цyбер сецуритy.
У уводном дијелу другог дана конференције говорили су и извршни директор Црногорског Телекома, Стјепан Удовичић и амбасадор Њемачке у Црној Гори, Peter Felten.
„Министарство јавне управе и Влада Црне Горе дају пуну подршку развоју интерних капацитета носилаца критичне инфраструктуре у приватном сектору и радује ме да имамо иницијативе које долазе из приватног сектора, а тичу се јачања сајбер безбједности. Свјесни смо чињенице да су за сигуран сајбер простор одговорни сви и да без кохезије и заједничког приступа и сарадње то није могуће остварити. Приватни сектор зато има партнера у Влади Црне Горе“, казао је министар Дукај.
Министар Дукај је истакао да уважавајући значај учешћа приватног сектора у имплементацији Закона о информационој безбједности, Министарство јавне управе је припремило радионице и обуке за критичну инфраструктуру, уз подршку DCAF-а, женевског Центра за сајбер безбједност, Владе UK, на којима ће уз учешће реномираних свјетских експерата заједно разговарати на ове теме.
„Наш рад на јачању информационе безбједности не би био могућ без подршке и сарадње с кључним међународним партнерима, посебно с Сједињеним Америчким Државама, Европском унијом, Уједињеним Краљевством, Француском. Ови партнери играју кључну улогу у развоју сајбер капацитета Црне Горе, било кроз финансијску подршку или техничку помоћ и размјену знања“, казао је Дукај.
Он је казао да је формирање GSOC-а, уз подршку ЕУ, било једно од кључних достигнућа у текућој години. Центар представља главни стуб безбједности информационих система државне управе, нудећи централизовану подршку у откривању, превенцији и одговору на сајбер нападе. Уједно, ово успостављање омогућава Црној Гори да у потпуности одговори на изазове у савременом сајбер простору.
„Европска унија је кроз различите пројекте обезбиједила обуке и тренинге за наше службенике, као и модерну опрему за дигиталну форензику. Ова опрема значајно је унаприједила рад GSOC-а, омогућавајући службеницима бржу анализу података и бољи одговор на безбједносне инциденте. Уз подршку ЕУ, наши стручњаци континуирано унапређују своје вјештине и развијају нове методе за детекцију и неутрализацију цyбер пријетњи, што доприноси бољој заштити државних система“, казао је Дукај.
Он је напомену да је један од значајних доприноса дошао кроз подршку британске амбасаде и компаније BAE Systems, која је допринијела јачању IT инфраструктуре кроз имплементацију нових рјешења и софтвера за управљање IT ресурсима. Такође, спроведене су процјене сигурности мреже државних органа, што је омогућило да се идентификују и отклоне потенцијалне слабости. Ово унапређење додатно је ојачало отпорност на све чешће и софистицираније сајбер пријетње, док се систем управљања и заштите података подигао на виши ниво.
„Наш фокус остаје на унапређењу кадровских капацитета како бисмо одговорили на све веће потребе за стручњацима у области сајбер безбједности. Важну помоћ на том путу имаћемо кроз рад Центра за сајбер капацитетете WB3C, који реализујемо у сарадњи са Француском и Словенијом, а који ће се формално уселити у своје просторије у згради НТПа током децембра ове године“, казао је Дукај и додао „Наш циљ је да створимо сигуран дигитални екосистем који ће служити као основ за економски и друштвени напредак Црне Горе у све дигитализованијем свијету“.
У радном дијелу конференције, услиједио је панел о NIS2 директиви (Директива о мрежној сигурности), као и обраћања бројних стручњака из области сајбер безбједности на актуелне теме. Међу њима су Artur Barankewicz, директор развоја сигурносних пословних услуга за B2B сектор Европе у Deutsche Telekomu, Горан Цар, директор Combis-а, Јован Ћетковић, програмски лидер из Deutsche Telekoma, Кристина Оршанић Копић и Данијел Теслић из Combis-a, Зарија Милић, директор IT-а из Addiko Group, Марјан Поповић из Црногорског Телекома и Драган Михаљевић из Logate.
Централна тема конференције је “75 година NATO-а: Одржавање мира и безбједности кроз трајне вриједности и нове перспективе”.
Пета регионална Cyber Security конференција окупила је око 200 учесника из Црне Горе, Европе и свијета, званичнике министарстава, Владе Црне Горе и њених институција, амбасаде земаља NATO и ЕУ, привредна друштва, пружаоце телекомуникацијских и интернет услуга, финансијске институције, међународне организације, мисије и стручњаке за сајбер безбједност из Црне Горе и држава чланица NATO-а.
Дводневна конференција се одржава у организацији НВО Secure, коорганизацији Министарства јавне управе, уз партнерство са NATO Public Diplomacy Divison.
Пета регионална Цyбер Сецуритy конференција (07. и 08.11.2024.)