- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове ПФАС: Постојане хемикалије у храни и животној сред...
ПФАС: Постојане хемикалије у храни и животној средини – изазови и иницијативе за регулацију
Пер- и полифлуороалкил супстанце (ПФАС) представљају велику групу вјештачких хемикалија које се користе због својих својстава отпорности на воду, масноћу и мрље у производима попут непријањајућег посуђа, амбалаже за храну, водоотпорне одјеће и пјене за гашење пожара. Активне супстанце у пестицидима такође могу бити ПФАС.
Људи могу бити изложени ПФАС-у кроз различите изворе, попут хране, потрошачких производа и околине. Ове супстанце се могу ослободити у животну средину из производних постројења, депонија или постројења за третман отпадних вода.
Познате и као "вјечне хемикалије", ПФАС су изузетно постојане и отпорне на разградњу, задржавајући се у животној средини дужи временски период. Њихова дуготрајна присутност повећава вјероватноћу да се нађу у храни, што изазива забринутост због њиховог утицаја на људско здравље и животну средину.
Један од главних начина на који ПФАС контаминирају храну је постепено акумулирање у води, риби, шкољкама, биљкама и животињама. ПФАС такође могу мигрирати из опреме за прераду хране и амбалаже, али је овај допринос људској изложености мали у поређењу са другим изворима.
Јавне власти на нивоу ЕУ и држава чланица улажу напоре да ојачају регулацију ПФАС-а и смање њихову присутност у животној средини и прехрамбеном ланцу. Ове мјере имају за циљ ублажавање дугорочних посљедица по здравље људи и животну средину.
ЕФСА блиско сарађује са националним властима и другим заинтересованим странама како би прикупила и анализирала податке о присутности ПФАС-а у храни. Ова активност прати препоруку Европске комисије из 2022. године да државе чланице прате присуство ПФАС-а у храни до 2025. године, више информација на линковима:
хттпс://еур-леx.еуропа.еу/легал-цонтент/ЕН/ТXТ/?ури=ЦЕЛЕX%3А32022Х1431 и хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/цалл/аннуал-цалл-цонтинуоус-цоллецтион-цхемицал-цонтаминантс-оццурренце-дата-фоод-анд-феед
Године 2023, ЕФСА и неколико држава чланица основале су "Иницијативну групу за ПФАС" са циљем размјене информација и изградње заједничких приступа у процјени ризика од ПФАС-а. ЕФСА је такође покренула пројекат о коришћењу нових методологија за проучавање механизама дјеловања ПФАС-а на имуни систем, више информација на линку: хттпс://ефса.онлинелибрарy.wилеy.цом/дои/10.2903/сп.ефса.2024.ЕН-8926