ПЛАЦ Радионица о инвазивним страним врстама

Објављено: 24.10.2024. 11:30 Аутор: Министарство европских послова

Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера у сарадњи са Министарством европских послова, уз подршку пројекта финансираног средствима ЕУ „Центар за стратешко-правно савјетовање за Црну Гору – ПЛАЦ“, организовало је радионицу 24. октобра у хотелу Подгорица, посвећену имплементацији Уредбе (ЕУ) 1143/2014 о превенцији и управљању уношењем и ширењем инвазивних страних врста.

Радионици су, поред поменутих институција, присуствовали службеници из Агенције за заштиту животне средине, Националних паркова Црне Горе, Природњачког музеја, те представници Општина Тузи и Подгорица, као и Универзитета Црне Горе.

Догађај су отвориле водитељка пројекта, Татјана Томић, и шефица одсјека за слатководне и копнене екосистеме, Анела Сијарић. О специфичним изазовима говорила је експерткиња ПЛАЦ пројекта, Петра Кутлеша.

У уводном дијелу презентована је Уредба о инвазивним страним врстама, која укључује низ мјера које се примјењују у цијелој ЕУ у вези са инвазивним страним врстама (ИСВ), са циљем смањења њиховог штетног утицаја на биодиверзитет, екосистемске услуге и здравље људи. Основа Уредбе је листа инвазивних страних врста које изазивају забринутост на нивоу ЕУ, која тренутно обухвата 88 врста и редовно се ажурира. Врсте са ове листе подлијежу ограничењима везаним за држање, увоз, продају, узгој и пуштање у околиш.

У црногорско законодавство, путем Закона о страним и инвазивним страним врстама биљака, животиња и гљива, пренесене су одредбе Уредбе о инвазивним страним врстама. Овај закон регулише мјере превенције уношења и ширења ИСВ, рано откривање и брзо дјеловање ради њиховог искорјењивања, те управљање широко распрострањеним инвазивним страним врстама.

С обзиром на усвајање Правилника о утврђивању листе инвазивних страних врста које изазивају забринутост у Црној Гори и/или Европској унији, циљ радионице био је дискусија са стручњацима о мјерама управљања ИСВ које су присутне у природи Црне Горе. Стручњаци су подијелили информације о познатој дистрибуцији седам врста сисара, гмазова, биљака и слатководних риба са Листе, уз закључак да ће израда карата с основном дистрибуцијом тих врста бити кључна за приоритизацију подручја за праћење, анализу путова уношења и ширења, те израду акционих планова и планова управљања у складу са Законом.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?