План управљања еколошким и социјалним питањима – Плав

Објављено: 22.11.2023. 12:37

Црна Гора, као и све балканске земље, посебно је осјетљива на глобалне климатске промјене, при чему ц́е екстремне временске непогоде бити све чешц́е и интензивније.

Црна Гора има већ јасне знакове неповољног тренда повећања режима екстремних падавина. Током 2010. године, цијела земља је од поплава претрпјела штету и губитке у износу од око 44 милиона еура (1,4 одсто бруто домац́ег производа). Поплаве потенцијално угрожавају 250 квадратних километара пољопривредног земљишта и урбаних зона.

Дакле, општи циљ овог потпројекта је превенција поплава и наводњавање у сливу ријеке Лима (са ријеком Грнчар) са циљем ублажавања утицаја климатских промјена.

ESMMP документ представља „План управљања заштитом животне средине и друштва“ за пројектовање и изградњу објекта за заштиту од поплава у општини Плав. ESMMP је први пут припремљен у новембру 2020. године у оквиру ширег пројекта под називом „Израда идејног пројекта за заштиту од поплава, санацију и наводњавање слива ријеке Лим (са ријеком Грнчар)”.

Циљ израде документа је ублажавање утицаја климатских промјена, одрживо коришц́ење природних ресурса и процјена утицаја климатских промјена на подземне воде у сливу ријеке Дрине у Црној Гори.

ESMMP документ је ревидиран од стране Јединице за имплементацију пројекта (PIU), Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде као и Свјетске банке, а финалне верзије су одобрене у марту 2023. године. Такође, сврха ESMMP-а је да осигура да потпројекат испуњава еколошки и социјални оквир Свјетске банке из 2018. године и релевантно национално законодавство.

Документ је развијен узимајуц́и у обзир Оквир управљања заштитом животне средине и друштва који је развила и одобрила Свјетска банка у фебруару 2020. године.

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?