Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Почела дводневна радионица о праћењу стања муниције

Објављено: 28.06.2022. 10:12 Аутор: Министарство одбране

Регионална радионица о праћењу стања муниције (Регионал Wорксхоп он Аммунитион Сурвеилланце) одржава се данас и сјутра у хотелу Рамада у Подгорици.

Радионицу организују Центар УНДП-а за контролу малокалибарског и лаког наоружања у Југоисточној и Источној Европи (СЕЕСАЦ) и Центар за безбједносну сарадњу у Југоисточној Европи (РАЦВИАЦ), уз експертску помоћ организације ИТФ – Енханцинг Хуман Сецуритy са сједиштем у Словенији.

Тема радионице је праћење животног циклуса муниције и обухвата размјену знања и искустава по питању добрих пракси, изазова, извучених поука и примјене међународних стандарда у овој области, као и упознавање са елементима информационих система за праћење муниције. Активност окупља експерте из земаља западног Балкана и Молдавије, укључујући и два представника Војске Црне Горе.

Приликом отварања радионице, поред диреектора РАЦВИАЦ-а, генерал-мајора Јеронима База и Јориде Шитај, више политичке савјетнице у Савјету за регионалну сарадњу, присутнима се обратио и пуковник Александар Пантовић, савјетник министра одбране Црне Горе за војна питања.

Он је казао да је Министарство обране Црне Горе од обнове државне независности реализовало значајан број заједничких активности са СЕЕСАЦ-ом, РАЦВИАЦ-ом и ИТФ-ом.  

„Памтимо учешће СЕЕСАЦ-а у МОНДЕМ програму и пројектима обуке, памтимо примарну улогу ИТФ-а у скорашњем, заједничком пројекту уништавања вишкова убојних средстава, као и напоре РАЦВИАЦ-а у програмима заједничке обуке нашег људства у бројним областима од значаја за Војску Црне Горе.“

Пуковник Пантовић је исказао очекивање да ће полазници радионице стечено знање и искуство примијенити у пракси, у домену одрживог управљања животним циклусом убојних средстава, укључујући и праћење стабилности муниције, у складу са најбољим међународним стандардима. „То у великој мјери гарантује живот и здравље људства задуженог за руковање муницијом, као и становништва у непосредном окружењу складишта убојних средстава“, закључио је пуковник Пантовић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?