Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Почела реализација пројекта процјене школске инфраструктуре у Црној Гори

Објављено: 06.07.2023. 06:19 Аутор: Министарство просвјете

У просторијама Министарства просвјете обиљежен је почетак пројекта “Функционална анализа образовне инфраструктуре са препорукама за унапређење”. Овај пројекат,  који директно  финансира Влада Црне Горе, омогућиће постављање бољих основа за планирање улагања у одржавање и изградњу  образовне инфраструктуре, што ће у крајњем допринијети и квалитетнијем процесу образовања.

Министар просвјете г. Миомир Војиновић казао је да је овај пројекат покренут као дио ширег напора Министарства, са циљем подизања нивоа квалитета образовања у Црној Гори и кроз боље управљање и ефективније улагање у образовну инфраструктуру.

"Овај пројекат је само један дио свеобухватних напора Министарства у циљу унапређења квалитета образовања у Цнорј Гори,  и то не само кроз ревизију и израду нових политика, већ и кроз суштинско унапређење услова за спровођејње образовног процеса у школама у Црној Гори” казао је министар просвјете, Миомир Војиновић, на догађају ком су присуствовале бројне партнерске институције  “Сврха пројекта је унапређење квалитета предшколског, основног и средњег образовања у Црној Гори, обезбјеђивањем да образовна инфраструктура одговори захтјевима нових наставних планова и програма, али и обезбиједи пуну инклузивност и равноправно учешће све дјеце у образовном процесу”, додао је министар Војиновић.

Пројекат ће спроводити Канцеларија Уједињених нација за пројекте услуге (UNOPS), чија је представница у Црној Гори, Микела Телатин, истакла важност адекватних инфраструктурних капацитета у пружању социјалних услуга.

UNOPS је почаствован приликом да, као UN агенција специјализована за унапређење физичке инфраструктуре, води пројекат који ће унаприједити планирање, изградњу и управљање школском инфраструктуром у Црној Гори. Основна функција социјалне инфрасруктуре јесте да обезбиједи квалитетну услугу и ми ћемо са великим задовољством дати свој допринос том процесу кроз свој инфраструктурни мандат, стручност и искуство. Овај пројекат је уједно и дио напора који УН агенције улажу у циљу подршке Црној Гори ка остваривању Циљева одрживог развоја”, изјавила је гђа Телатин.

Анализа сектора образовања, спроведена кроз партнерство UNICEF у Црној Гори и Министарства просвјете, је створила основ за један овакав пројекат. Један од закључака те анализе је да 68% ученика у Црној Гори похађа свега 13% школа у Црној Гори, што указује на неравномјерну распоређеност оптерећења на школску инфраструктуру у различитим дијеловима Црне Горе, али и велики притисак на образовну инфраструктуру нарочито у једном дијелу Црне Горе, што директно утиче на квалитет образовања.

UNICEF поздравља одлуку Министарства просвјете да инвестира 300.000 еура у анализу стања школске инфраструктуре на основу којих ће додатна средства у будућности бити уложена како би се она унаприједила и то најприје у најкритичнијим ситуацијама на које ће ова анализа указати. Вјерујемо да ће она допринијети транспарентнијем и ефикаснијем финансирању образовне реформе у Црној Гори”, рекла је Сабина Жунић, замјеница шефа представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори.

У периоду пројекта који  траје до краја фебруара 2024. године, развиће се сви потребни капацитети за спровођење функционалне анализе сваке појединачне школе у Црној Гори, али и резултирати извјештајима о стању инфраструктуре на нивоу првих 40 школа. У периоду након тога ће се спровести и процјена функционалности инфраструкуре свих преосталих школских објекта у Црној Гори, а у међувремену се планира и покретање инвестиционих циклуса улагања у образовну инфраструктуру, у сарадњи и са међународним партнерима.

UNOPS


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?