- Влада Црне Горе
Министарство здравља Почиње национална кампања за заштиту дјечјег здрав...
Почиње национална кампања за заштиту дјечјег здравља
За одрастање без заушака, малих богиња и рубеле
Подгорица, 2.децембар 2021. – Данас је Министарство здравља, уз подршку Делегације Европске уније и UNICEF-а, покренуло националну кампању за заштиту дјечјег здравља која подсјећа све родитеље предшколске дјеце и дјеце почетног школског узраста на важност вакцинисања против три заразне и по здравље опасне дјечје болести – заушака, малих богиња и рубеле.
Те три болести биле су готово заборављене у Црној Гори са посљедњим појавама малих богиња, 1998. и 2018. године, када је забиљежено 200 случајева заразе, већином међу дјецом млађом од пет година која нису била вакцинисана. Захваљујући сарадњи родитеља и љекара који су редовно водили бригу о вакцинисању, обје епидемије су убрзо биле под контролом и заустављене су без губитка живота. Пандемија COVID-а-19 и епидемиолошке мјере отежале су редовно вакцинисање дјеце, па Министарство здравља позива и подсјећа све родитеље дјеце старије од годину дана и дјеце од шест година да вакцинишу своју дјецу првом и другом дозом вакцине против заушака, малих богиња и рубеле. Иницијативи Министарства здравља придружује се и Министарство просвјете, науке и спорта, које ће кроз вртиће подсјећати родитеље на важност заштите дјечјег здравља кроз вакцинисање.
„Упркос отежавајућим околностима које су наступиле усљед пандемије COVID-а-19, важно је штитити здравље најмлађе дјеце доступним вакцинама, како се не бисмо враћали у прошлост када су дјеца страдала од заразних болести које смо заборавили у нашој земљи. Позивам све родитеље да посјете свог педијатра и вакцинишу своје дијете против заушака, малих богиња и рубеле, али и других заразних болести, у случају да је дијете пропустило неку од доза због пандемије COVID-а-19“, поручила је, приликом представљања кампање, министарка здравља др Јелена Боровинић-Бојовић.
Све вакцине које се користе у домовима здравља Црне Горе прошле су ригорозна тестирања од стране Свјетске здравствене организације, независних лабораторија широм свијета, као и регулаторних тијела држава произвођача, а добиле су и одобрење националног Института за љекове и медицинска средства. Доступне вакцине најефикаснија су заштита здравља дјеце од заразних дјечјих болести. Само прошле године, против малих богиња првом дозом вакцинисано је више од 109 милиона дјеце у свијету.
„Имунизација је сигуран и дјелотворан начин да се дјеца заштите од заразних болести које им могу озбиљно угрозити квалитет живота. Зато Европска унија подржава напоре Црне Горе да промовише научне аргументе и информације о важности вакцина за заштиту дјечјег здравља, у нади да ће ова кампања допринијети да вриједности обухвата дјечјим имунизацијама у Црној Гори буду на нивоу оних у ЕУ”, изјавила је поводом почетка кампање шефица Делегације Европске уније у Црној Гори, Оана-Кристина Попа.
Зараза малим богињама, заушкама и рубелом може имати озбиљне посљедице – UNICEF процјењује да у свијету свакога дана због морбила живот изгуби 568 особа, док је преко 207.000 живота изгубљено током 2019. године као директна посљедица инфекцијом вирусом малих богиња. Велика већина ових изгубљених живота била су дјеца.
Стога Министарство здравља позива све родитеље на сарадњу како би стопа обухвата вакцином која штити дјечје здравље у Црној Гори дошла на препоручених 95 посто и како би се спријечила епидемија ових заразних болести са свим својим посљедицама. Према посљедњим подацима, у Црној Гори је тренутно нешто више од трећине дјеце која су рођена 2019. године вакцинисано против малих богиња, заушака и рубеле.
„Вакцине пружају највиши ниво заштите дјечјег здравља од заразних болести. Желимо да сва дјеца у Црној Гори буду заштићена од опасних болести које могу значајно нарушити њихово здравље, добробит, као и раст и развој”, поручио је Хуан Сантандер, шеф представништва UNICEF-а у Црној Гори.
Свако дијете је до деветог мјесеца живота заштићено антитијелима које је примило од мајке. Послије деветог мјесеца та антитијела се губе код великог броја дјеце, те она постају осјетљива на вирус малих богиња. Зато их треба вакцинисати на вријеме – 12–15 мјесеци је најбоље доба за вакцину и том се препоруком воде здравствене институције у многим државама. Разлог за овакво поступање налази се у чињеници да здравствене компликације, које настају као посљедица малих богиња, могу оставити тешке посљедице на развој дјетета, а понекад може доћи и до смртоносног исхода.