Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пододбор за пољопривреду и рибарство: Црна Гора наставила напредак у областима пољопривреде, безбједности хране и рибарства

Црногорске институције су, током протеклог периода наставиле са испуњавањем обавеза и достизањем европских стандарда у областима пољопривреде, безбједности хране и рибарства. Напредак у тим областима се одвија у континуитету, али је потребно наставити са јачањем административних капацитета, како у дијелу усклађивања законодавства, тако и у погледу примјене претприступне подршке ЕУ руралном развоју, оцијењено је на четрнаестом састанку Пододбора за пољопривреду и рибарство између Црне Горе и Европске комисије који је данас одржан у онлине формату.

На састанку је представљен напредак у поглављима 11 - Пољопривреда и рурални развој, 12-Безбједност хране, ветерина и фитосанитарни послови и 13 – Рибарство у периоду од претходног састанка који је одржан 6. октобра 2020.

Представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове представили су остварене резултате, текуће активности као и планове за наредни период.

Отварајући састанак Пододбора, главна преговарачица, Зорка Кордић је истакла да је Црна Гора охрабрена, како порукама са прве политичке Међувладине конференције из јуна 2021, тако и оним које су јуче стигле са највиших ЕУ адреса на Брдо Самиту, а које су потврдиле да су врата Уније отворена за Црну Гору. Изнијела је увјерење да ће наше институције у наредном периоду интензивирати напоре и реформе на свим пољима с циљем усвајања стандарда и достизања квалитета живота који ће у коначном довести до чланства у ЕУ.

„Из перспективе државе кандидата чији је главни стратешки и спољнополитички приоритет учлањење у ЕУ, задовољство ми је констатовати да је, након јучерашњег Самита ЕУ- Западни Балкан, сада свима јасно да је процес европских интеграција одолио свим препрекама у овом, за свијет веома тешком периоду, чиме смо још једном доказали обострану посвећеност и искрене намјере. Сада имамо и конкретне инструменте за то - ревидирану методологију преговора и Економско-инвестицијски план за ЗБ", казала је Кордић.

Она је казала да је у областима које покрива овај Пододбор, црногорска администрација предано радила на свим пољима, те да је у оквиру преговарачког поглавља 11-Пољопривреда и рурални развој, настављено са спровођењем свих планираних активности, с фокусом на израду нових стратешких докумената и даљем јачању административних капацитета за адекватну примјену Заједничке пољопривредне и Заједничке рибарске политике.

Како је истакла, у дијелу преговарачког поглавља 12 – Безбједност хране, ветеринарство и фитосанитарни надзор, предузете су бројне активности у погледу унапређења квалитета сировог млијека, унапређења објеката у циљу потпуног усаглашавања са захтјевима ЕУ, те акредитације пољопривредних производа за извоз у ЕУ.

Када је ријеч о преговарачком поглављу 13 - Рибарство, изнијела је очекивање да ће до краја године бити устврђени Закон о структурним мјерама, уређењу тржишта и државној помоћи у рибарству и аквакултури и Закон о организацији тржишта у рибарству и аквакултури, који су добили позитивно мишљење Европске комисије.

Истакла је активну улогу Црне Горе у спровођењу Европске стратегије за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР), која је у свијетлу примјене Нове методологије препозната као једна од мјера ране интеграције кроз које Црна Гора постепено стиче способност за успјешније чланство у ЕУ.

Шефица Јединице за Црну Гору и Србију у Генералној дирекцији за Генералној дирекцији за сусједску политику и преговоре о проширењу, Кетрин Вент, нагласила је да је Пододбор важна прилика за преглед напретка Црне Горе у преговорима о приступању ЕУ у области Пољопривреде и руралног развоја (поглавље 11), Безбједности хране, ветеринарству и фитосанитарном надзору (Поглавље 12) и Рибарству (Поглавље 13), за које ц́е предстојец́и годишњи извјештај Комисије о Црној Гори дати даљње смјернице.

Вент је одала признање напорном раду црногорске администрације у посљедњем периоду. Изразила је наду се да ц́е изазови који се односе на промјену особља, процес усклађивања законодавства и примјену инструмента ЕУ за претприступну помоц́ за рурални развој (ИПАРД) бити превазиђени у блиској будуц́ности. „Ово је од суштинског значаја како би подршка и финансирање ЕУ наставило да омогуц́ава црногорским пољопривредницима и пољопривредним компанијама да развијају своје пословање и рурална подручја, те да све више учествују на тржишту пољопривреде ЕУ“, истакла је она.

Секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Миливоје Саичић, је захвалио Европској комисији на подршци коју пружа Црној Гори на европском путу, а која се огледа у финансирању бројних програма и пројеката и пружању експертске подршке с циљем достизања стандарда земаља чланица ЕУ, како у погледу усклађивања правног оквира, тако и у примјени прописа у области пољопривреде и руралног развоја, рибарства и безбједности хране, ветерине и фитосанитарних послова.

Он је истакао да је пандемија корона вируса у 2020. години проузроковала пад бруто домаћег производа (БДП) Црне Горе за 15,3 одсто, чиме је црногорска економија изгубила 765 милиона еура.

„Црногорска економија је највећи губитак претрпјела у туризму који је главни генератор за пласман пољопривредних и рибљих производа, због чега је пољопривредницима и рибарима било изузетно тешко да опстану, а да не говоримо колико је било тешко ући у нове инвестиције. Поред отежаног пласмана, сви инпути који се користе у производњи су знатно поскупили што је додатно оптеретило и онако већ рањиве пољопривредне произвођаче. Имајући све ово у виду, приликом додношења Агробуџета за 2021. годину, креирали смо мјере на начин да олакшамо остваривање права на средства подршке и учинимо их доступнијим пољопривредним произвођачима. У том смислу смо и средства опредијељена из националног буџета повећали за 2,8 милиона еура", казао је Саичић.

Он је поручио да, и поред бројних изазова на дневном нивоу, фокус Министарства је на пољопривредним произвођачима, на очувању њиховог дохотка и очувању руралних подручја.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?