- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Подршка економском оснаживању жена
Подршка економском оснаживању жена
Мјерено Индексом родне равноправности у Црној Гори жене су најнеравноправније у домену моћи и новца, констатовано је на састанку министра за људска имањинска права, Фатмира Гјеке са извршном директорицом Инвестиционо-развојног фонда (ИРФ) Иреном Радовић и предсједником Одбора директора Велизаром Калуђеровићем.
Директорица Радовић представила је министру друштвено-одговорно пословање ИРФ-а и упознала га са чињеницом да је у претходне двије године здравствене и безбједносне кризе ова развојна финансијска институција доминато подржала црногорске привреднике доприносећи очувању ликвидности и радних мјеста.
Она је истакла важност превазилажења родног дисбаланса када је ријеч о женама власницама бизниса и њиховом учешћу на економским позицијама одлучивања и превазилажењу јаза у зарадама.Такође је указала на регионални развојни диспаритет и смањено коришћење потенцијала економског предузетништва жена на сјеверу Црне Горе гдје је 11 пута већа незапосленост у односу на јужни регион.
Директорица ИРФ-а је истакла конкретне активноти и учинке у унапређењу финансијске инклузије женских бизниса, те потцртала бројне иницијативе у циљу имплементације Агенде за економоско оснаживање жена усвојене на првој Националној конференцији одржаној у марту текуће године у партнерству са одборима за родну равнопрвност и економију, финансије и буџет Скупштине Црне Горе, а уз подршку Делегације Европске уније (ЕУ) у Црној Гори, амбасада Републике Француске, Уједињеног Краљевства и Сједињених Америчких Држава.
Калуђеровић је предочио министру да су делегирани представници ИРФ-а, Секретаријата за родну равноправност Скупштине Црне Горе, те невладиног сектора – Центра за женска права и независни правни експерти, а слиједећи обавезе из Акционе агенде за економско оснаживање жена, припремили одговарајуће предлоге законске регулативе, уважавајући оцјене и препоруке Европске комисије неопходне за остваривање даљег напретка у области људских права. С тим у вези, информисао је министра Гјеку да је ИРФ припремио предлоге за измјену актуелних Закона о привредним друштвима и Закона о забрани злостављања на раду који треба да буду упућени у Владину процедуру у најскорије вријеме. Измјене се односе на транспоновање важећих међународних конвенција и директиве ЕУ која се односи на заступљеност жена у управљачким тијелима јавних и приватних предузећа.
Родна неравноправност у Црној Гори заједничка је тема и успостављање пуне родне једнакости приоритетни је циљ на међународном нивоу, али и у црногорском друштву, рекао је министар Гјека. Министар је нагласио да ће Министарство људских и мањинских права подржати дате предлоге прописа, те да ће и сами упутити коментаре према предлагачима ових закона прије њиховог утврђивања на Влади.
На састанку је разговарано и о значају унапређења људских права, у смислу унапређења нормативних рјешења у важећем Закону о родној равноправности која се односе на уравнотеженије учешће жена и мушкараца у одборима директора и на руководећим позицијама у великим привредним друштвима, јавним и приватним, као и превазилажење разлика у зарадама међу половима. С тим у вези, договорено је да ИРФ достави своје коментаре у циљу покретања процеса измјена и допуна и овог закона у циљу његовог унапређења и стварања бољег правног амбијента за постизање пуне родне равноправности.