Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Подршка инклузији ромске и египћанске заједнице у општинама у Црној Гори

Објављено: 18.11.2021. 14:45 Аутор: Министарство правде

18.11.2021.

Данас је у Подгорици представљена друга  фаза заједничког програма Европске уније и Савјета Европе “Промовисање доброг управљања и оснаживање Рома на локалном нивоу” (РОМАЦТЕД).

Ово је наставак програма и спроведене прве фазе која је у којој је учествовала и Црна Гора, је и која је спроведене спроведена од 2017/2018- до 2020. године. Друга фаза програма ће бити имплементирана од 2021. до 2024. године

У обје фазе програма је (био) укључен Главни град Подгорица и још 7 општина: Бар, Беране, Бијело Поље, Херцег Нови, Никшић, Тиват и Улцињ.

Циљеви друге фазе Програма су усмјерени на побољшање локалне демократије, одговорности, инклузивности и реаговања према ромским грађанима. Двије нове компоненте Програма, у поређењу са првом фазом која је била имплементирана од 2017. до 2020. године, ће се фокусирати на ублажавање посљедица које је проузроковао вирус Цовид-19 у ромским заједницама и Буџетирање одговорно према Ромима.

Као дио данашњег догађаја, представници поменутих општина су потписали Меморандум о сарадњи са Министарством правде, људских и мањинских права и Савјетом Европе.

У уводном дијелу присутнима се обратио господин Сергеј Секуловић, министар унутрашњих послова и руководилац Министарства правде, људских и мањинских права. 

Podrška inkluziji romske i egipćanske zajednice u opštinama u Crnoj Gori

Министар је захвалио Европској унији која је препознала значај овог пројекта и што је настављено финансирање након прве фазе пројекта, као и Савјету Европе који у Црној Гори имплементира многе пројекта укључујући и овај, а који доприносе имплементацији наших политика за поштовање и заштиту људских права. Похвалио је рад свих организација, институција и НВО које су дио овог пројекта, а нарочити значај имају општине које су партнери на овом пројекту - Главни град Подгорица, Бар, Беране, Бијело Поље, Херцег Нови, Никшић, Тиват и Улцињ.

Министар је подсјетио да је Влада Црне Горе 2. септембра 2021. године, донијела Стратегију социјалне инклузије Рома и Египћана у Црној Гори 2021–2025. године са Акционим планом за 2021. годину, која је усклађена са Стратешким оквиром ЕУ за једнакост, инклузију и учешће Рома за период 2020.-2030. године, а Црна Гора је и потписница Познањске декларације, у којој су дефинисани циљеви који ће допринијети наставку интеграције ромске и египћанске заједнице у нашој држави. Казао је да је задовољство што је службеница Министарства правде, људских и мањинских права,  као представница Црне Горе и предсједавајућа у Комитету експерата Савјета Европе за питања Рома и Путника.

Истакао је да је спровођење И фазе програма „Ромацтед” донијело одговарајуће резултате на локалном нивоу и изразио очекивање да ће, кроз нове компоненте ИИ фазе овог програма, општине још више унаприједити своје локалне политике и активности на плану инклузија ромске и египћанске популације у Црној Гори.

„У нашој заједничкој обавези да спроводимо антидискриминационе политике кроз поштовање људских права свих грађана и грађанки, локални ниво има веома значајну улогу”, нагласио је министар.

Осврнуо се и на ситуацију која је узрокована вирусом Цовид 19  која нас додатно обавезује да водимо рачуна о рањивим групама и остваривању њихових права. „Очекујем да ће се кроз будуће активности овог програма заједно ублажити посљедице које је епидемија узроковала”, казао је министар.

У процесу социјалне инклузије Рома/ киња и Египћана/ки у Црној Гори је учињено је много, али остаје обавеза да све институције система наставе да раде у смјеру постизања још бољих резултата, што је и претпоставка која Црну Гору приближава стандардима ЕУ али и испуњавању постојећих обавеза као државе чланице Савјета Европе.

“Поштовање људских права и слобода и рад на што већој инклузији свих грађана и грађанки, треба да буде тачка спајања која ће бити изнад дневних политика”, закључио је министар Секуловић.

Podrška inkluziji romske i egipćanske zajednice u opštinama u Crnoj Gori

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?