- Влада Црне Горе
Министарство вањских послова Подршка Италије бржој интеграцији Западног Балкана...
Подршка Италије бржој интеграцији Западног Балкана у ЕУ
На маргинама 78. засједања Генералне скупштине Уједињених нација, одржан је састанак министара вањских послова држава Западног Балкана, Владе Републике Хрватске и Републике Словеније, чији је домаћин био потпредсједник Владе и министар вањских послова и међународне сарадње Републике Италије Антонио Тајани.
Састанак, одржан данас, 18. септембра у Њујорку, наставак је напора у оквиру италијанске иницијативе за сазивањем редовних периодичних министарских састанка и представља посвећеност процесу придруживања држава Западног Балкана ЕУ, путем дијалога и сарадње, а у складу са обновљеном и појачаном пажњом Републике Италије усмјереном на регион. Први сусрет у овом формату организован је у Риму 3. априла ове године, уз учешће предсједника Владе и руководиоца радом Министарства вањских послова Дритана Абазовића.
На данашњем састанку су, осим домаћина, учествовали први потпредсједник Владе и министар вањских послова Републике Србије Ивица Дачић, потпредсједница Владе и министарка вањских послова и дијаспоре Републике Косово Доника Гервала-Шварц, министар вањских послова Републике Албаније Игљи Хасани, министар вањских послова Босне и Херцеговине Елмедин Конаковић, министар вањских и европских послова Републике Хрватске Гордан Грлић-Радман, министарка вањских послова Републике Словеније Тања Фајон, министар вањских послова Републике Сјеверне Македоније Бујар Османи и државни секретар Министарства вањских послова Црне Горе Роберт Маркић. Потпредсједник Владе и министар вањских послова Републике Италије је говорио о спремности Италије за даљим унапређењем бројних видова сарадње са државама региона, између осталог у областима економије, енергетике, критичне инфраструктуре, правосуђа и борбе против корупције и организованог криминала, о чему је, како је истакао, било ријечи и током недавне билатералне посјете предсједника Црне Горе Јакова Милатовића Републици Италији.
Када је ријеч о потреби динамизирања процеса европске интеграције држава Западног Балкана, потпредсједник Тајани је, између осталог, говорио и о конкретним модалитетима даље разраде ове италијанске иницијативе путем редовног сазивања састанака и консултација унутар овог формата и других међународних форума, првенствено ЕУ и УН.
Државни секретар Маркић је исказао захвалност Владе Црне Горе Републици Италији за континуитет напора и посвећености што скоријем успјешном окончању процеса европске интеграције држава Западног Балкана. Истакао је пуну посвећеност Црне Горе испуњавању неопходних стандарда у процесу приступања ЕУ, као сљедећем вањскополитичком приотитету Црне Горе. Имајући наведено у виду, посебно је истакао да ће Влада наставити да се, као што је то и до сада био случај, у потпуности усклађује са Заједничком вањском и безбједносном политиком ЕУ. Нагласио је спремност Црне Горе да, као и до сада, искуства стечена у процесу европске интеграције дијели са државама региона и другим кандидатима за пуноправно чланство у ЕУ.
У контексту глобалних изазова, који неизбјежно утичу на европску перспективу Западног Балкана, састанак је био прилика да Црна Гора још једном осуди бруталну, ничим изазвану и неоправдану агресију Руске Федерације на Украјину и искаже пуну подршку територијалном интегритету и суверенитету Украјине, као и спремност да настави са пружањем свих видова помоћи и подршке, како билатерално, тако и у оквиру регионалних и глобалних, мултилатералних форума.
Током састанка је, у име Владе Црне Горе, одато признање за континуирану посвећеност Републике Хрватске и Републике Словеније конкретизацији европске перспективе Западног Балкана и држава појединачно, као и интензивирање стратешког дијалога са ЕУ, што је био и један од успјешно реализованих циљева, постављених на почетку црногорског предсједавања Процесу сарадње у Југоисточној Европи (СЕЕЦП).
Заједнички је исказана захвалност Републици Италији на спремности да, дјелујући проактивно, на конкретном примјеру и у пракси, искаже своју посвећеност Западном Балкану, као региону од свог стратешког вањскополитичког значаја. Такође, констатован је и неподијељен интерес свих учесника састанка о стратешком значају и потреби даљег јачања стабилности на Западном Балкану, као нужном предуслову за економски и свеукупни просперитет, те потпуну и суштинску интеграцију у породицу демократских и развијених држава Европе.