- Влада Црне Горе
Министарство здравља Појачан епидемиолошки надзор на приморју
Појачан епидемиолошки надзор на приморју
Појачан епидемиолошки надзор на приморју, Делта сој још није регистрован у Црној Гори
С обзиром на то да је делта сој корона вируса регистрован у 92 државе широм свијета, Институт за јавно здравље је појачао епидемиолошки надзор у општинама на приморју гдје борави већи број туриста.
Империал Цоллеге оф Лондон је утврдио да се број заражених у Великој Британији удвостручио за 11 дана и највећи број новооткивених случајева био је у старосним групама од 5-12 год и 18 до 24 године.
„Ми још увијек не биљежимо такав пораст у броју новооткривених случајева код нас, али је реално да га очекујемо. Само је питање тренутка када ће делта сој постати доминантан сој на нивоу цијелог свијета“, поручила је начелница у Центру за контролу и превенцију заразних болести, др Милена Поповић Самарџић.
Докторка је потврдила да је делта сој трансмисивнији од алфа соја од 40 до 60 одсто.
„То је наравно повезано са већим ризиком од наглог пораста броја случајева. Управо из тог разлога будно се прати број новооткривених случајева“, напоменула је она.
Она, због јавности, објашњава да су делта сој и индијски сој – исто.
„Свјетска здравствена организација је препоручила називе за нове варијанте вируса по грчком алфабету редосљедом којим су сојеви откривани како би смањила стигматизацију земаља у којима су нове варијанте вируса откривене“, каже др Поповић Самарџић.
Симптоми делта соја се у многоме не разликују од осталих варијанти вируса. У Великој Британији инфицирани су углавном пријављивали главобољу, бол у грлу, цурење носа, кашаљ и повишену температуру. Сви који развију ове симптоме би требали остати код куће и пријавити се за тестирање на САРС-ЦоВ2.
Оно што охрабрује је да подаци показују да особе које су вакцинисане са обије дозе су у значајно већој предности него невакцинисани или дјелимично вакцинисани, казала је она.
„У Великој Британији од 806 особа које су биле заражене делта сојем и хоспитализоване, 84 особе су биле комплетно вакцинисане, 527 особа је било невакцинисано, док је остатак био вакцинисан само једном дозом. Вакцине штите од тешких форми болести и фаталних исхода и код инфекција изазваних мутираним сојевима. Међутим оно што нас забрињава је мутација вируса у правцу његове веће трансмисивности и веће резистенције. У студији коју је радио Институт за јавно здравље Енглеске која је поред Индије јако погођена делта сојем вируса, утврђено је да је ризик од хоспитализације код особа вакцинисаних једном дозом вакцине 75% у мањи у поређењу са невакцинисаним особа, док је тај ризик код комплетно вакцинисаних 94% мањи. У закључку истог Института стоји да је вакцинација против ЦОВИД19 превенирала 7.2 милиона нових случајева инфекције и између 26.000 и 28.000 смртних случајева“, навела је др Поповић Самарџић.
С обзиром на то да, како напомиње, само је питање тренутка када ће делта сој постати доминантан сој на нивоу цијелог свијета, још једном наглашава значај вакцинације и апелује на грађане да је не одлажу.
„Посебно апелујем на младе људе који „управљају овом панедмијом“. Њихова одлука одражава се на цјелокупно друштво, на најрањивије међу нама и ми их позивамо на солидарност“, закључила је др Поповић Самарџић.