- Влада Црне Горе
Пореска управа Покретање ЕУ Твиннинг Лигхт пројекта „Подршка Упра...
Покретање ЕУ Твиннинг Лигхт пројекта „Подршка Управи прихода и царина за обезбјеђивање ефикасне и ефективне царинске контроле на границама”
Дана 30.11.2022. године у Управи прихода и царина Црне Горе у Подгорици одржан је Почетни састанак Твиннинг Лигхт пројекта „Подршка Управи прихода и царина за обезбјеђивање ефикасне и ефективне царинске контроле на границама“ финансираног од стране ЕУ. Пројекат заједнички имплементирају Царинска управа Њемачке и Управа прихода и царина Црне Горе, као земље кориснице. Планирано је да пројекат траје шест мјесеци са буџетом од 100.000 еура.
Циљеви твининг пројекта су промоција и унапрјеђење активности Владе на обезбјеђењу спољних граница Црне Горе, као и подршка важним мјерама за олакшавање прекограничне трговине.
Јачање капацитета Управе прихода и царина Црне Горе односи се посебно на борбу против кријумчарења робе и путника са фокусом на заштиту финансијских и безбједносних интереса Црне Горе и њених грађана, као и интереса ЕУ у Будуц́ности.
Твининг пројекат подржава напоре Црне Горе за приступање ЕУ јачањем царинског надзора и јачањем капацитета Управе прихода и царина у спрјечавању илегалне трговине. Ефикасна царинска управа доприноси, између осталих бенефита, олакшавању легитимне трговине, избјегавању нарушавања здраве конкуренције на тржишту, минимизирању ризика у ланцу снабдијевања и привлачењу потенцијалних инвеститора.
Владимир Булајиц́, директор Управе прихода и царина Црне Горе (УПЦ) нагласио је значај међународне сарадње и подршке коју УПЦ добија од иностраних партнера. „Искористио бих прилику да се захвалим Европској комисији на подршци коју ц́емо, вјерујем, имати у будуц́ности док радимо на успостављању модерне и ефикасне царинске службе. Уједно, желим да се захвалим на подршци нашем партнеру, Царинској служби СР Њемачке, са којом ц́емо остварити значајну сарадњу током пројекта и стец́и нове вјештине и знања од њихових експерата. Поштујуц́и смјернице Свјетске царинске организације, правне пресуде Европске уније и најбољу европску праксу, Управа прихода и царина континуирано спроводи активности на јачању безбједности и заштите царинског подручја, сузбијању прекограничног кријумчарења наркотика и оружја, контроли транзита, извоза, производа двоструке намјене,увоза опасних производа, повреда права интелектуалне својине итд.“
Његова Екселенција Петер Фелтен, амбасадор Њемачке у Црној Гори, рекао је да је ово добар и важан дан за њемачко-црногорску сарадњу. „Драго ми је што сам овдје са вама. Добар је дан јер ц́е се у нашој сарадњи десити врло конкретне ствари. Ради се о омогуц́авању обострано корисне прекограничне размјене, посебно робе, ослањајуц́и се на компаративне предности трец́их земаља, у корист сопственог становништва. Истовремено, ради се о заштити сопствених грађана од лажних, често опасних производа, од дроге, од организованог криминала, ради се о заштити сопствене радне снаге од нерегуларних радних миграција, ради се о заштити сопствене индустрије од недозвољене конкуренције кроз лажне производе и лажне копије брендова, ради се о заштити животне средине, биодиверзитета и заштиц́ених животиња и биљака.“
Представница Делегације ЕУ у Црној Гори, Нина Марковиц́, увјерена је да ц́е оваква практична подршка колега из њемачке Централне царинске управе бити од кључног значаја за преношење најновијег знања у обезбјеђивању зелене и плаве границе. Од дана приступања, Управа прихода и царина Црне Горе морац́е да управља границама и контролише границе Црне Горе, које ц́е тада у великој мјери бити спољне границе Уније, у интересу грађана ЕУ и трговинских оператера.
Према ријечима Мартина Ројтера, шефа међународног одјељења њемачке централне царинске управе и њемачког вође пројекта, др Улрике Берг-Хас: „Царина је често први и последњи орган пре него што роба уђе на домац́е тржиште и царинске контроле се увијек морају прилагођавати новим околностима и ризицима. У вријеме глобалне трговине, изазов је за све царинске управе да пронађу равнотежу између могуц́ег олакшавања брзог прекограничног кретања робе и разматрања и поштовања забрана и ограничења.”
Све изјаве снажно је подржала лидерка пројекта у Црној Гори Марија Антељ. „Заиста нам је задовољство радити са једном од најбољих европских, па и свјетских царинских служби. Сигурни смо да ц́емо од њемачких цариника добити одличну стручну експертизу и надамо се да ц́емо нашу будуц́у сарадњу наставити у неким другим, по могуц́ности, пеер то пеер пројектима и да ц́е наше колеге унаприједити своја знања из различитих области обухвац́ених овим пројектом.”
Сви учесници догађаја заједнички су истакли значај пројекта и увјерени су у позитиван резултат за све учеснике.