- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Половић: Пуна подршка Министарства процесу дигитал...
Половић: Пуна подршка Министарства процесу дигитализације на локалном нивоу
Степен дигитализације локалних самоуправа је неуједначен и још није задовољавајући, казао је генерални директор Директората за инфраструктуру, информациону безбједност, дигитализацију и е-сервисе у Министарству јавне управе, Душан Половић, поручујући да ће тај ресор помоћи општинама у том процесу у интервјуу агенцији МИНА.Половић је рекао да је у току формирање координационог тијела за управљање процесом дигиталне трансформације, којим ће предсједавати министар јавне управе.
Он је навео да ће у раду тог тијела, које ће Влада формирати, активно учествовати представници релевантних министарстава, привредних и пословних удружења, академске и ICT, као и заједнице општина.
Половић је истакао да дигитализација на локалном нивоу није важна само за реформу јавне управе и децентрализацију, већ доминантно за квалитет услуга које се пружају грађанима Црне Горе.
„Тако да ми предузимамо све активности како бисмо у кохезији са локалним самоуправама и кроз рад Директората за локалну самоуправу допринијели дигиталној трансформацији на локалном нивоу“, казао је Половић.
Он је рекао да Главни град предњачи када је у питању дигитализација на локалном нивоу, будући да има ресурсе и капацитете за тај процес.
„Степен дигитализације по другим општинама не можемо регионално подијелити, па рећи на сјеверу је слабији у односу на југ. Једноставно неуједначен је и рекао бих доста незадовољавајући“, навео је Половић.
Он је казао да су, вођени идејом и жељом да помогну у процесу дигитализације локалних самоуправа, крајем прошле године организовали радионицу „Дигитализација на локалном нивоу“, како би у непосредном контакту са представницима општина дошли до одговора на ова питања.
Половић је додао да је организација те радионице била заиста добра идеја и да планирају да овог мјесеца организују нову, у Технополису у Никшићу.
„Дакле, наставићемо сарадњу са локалним самоуправама, будући да желимо да направимо кохезију и да они могу заједно да партиципирају за одређена средства из европских или неких других фондова, која би нам омогућила да подигнемо ниво дигитализације на локалном нивоу“, казао је Половић.
Он је рекао да су Влада и МЈУ крајем прошле године привели крају преговоре са Европском унијом за програм Дигитална Европа.
„Од 1. јануара ове године ми смо пуноправни чланови програма Дигитална Европа у којем постоји велики фонд средстава предвиђених за пројекте у дијелу дигитализације“, навео је Половић.
Он је додао да корисници тих пројеката могу да буду и општине.
„Наша интенција је да кроз заједнички рад са локалним самоуправама покушамо да им помогнемо да дођу до средстава, и да дамо неке своје ресурсе како бисмо креирали одређене сервисе на нивоу локалне самоуправе“, казао је Половић.
Он је рекао да је акционим планом за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу предвиђен развој сета електроских услуга за локалну самоуправу у наредној години, као и једног посебног портала за електронске услуге на локалном нивоу.
Половић је казао да Систем 48, путем кога грађани на једноставан начин могу пријавити проблеме из надлежности локалне управе и локалних јавних предузећа, подржавају и сматрају да је то добар сервис.
„Имамо интенцију да неке сервисе које би грађани користили у пуном капацитету развијемо и да их унифицирамо на нивоу свих општина, то је наша идеја“, навео је Половић.
Он је рекао да су са Главним градом разговарали у вези са сервисом електронског заказивања вјенчања и још пар неких других.
„Интересантан сервис је провјера пореза у локалној самоуправи, плаћање пореза. За туристичке општине нарочито би био интересантан сервис електронског плаћања боравишне таксе. Ту је и сервис који треба да поспјеши наплату такси на нивоу локалне самоуправе“, навео је Половић.
Он је истакао да електронски сервиси, осим за повећање ефикасности и доступности услугама грађанима, могу и те како да служе за смањење зоне сиве економије.
Према ријечима Половића, ниво сарадње између органа државне управе потребно је подићи на још већи ниво, јер је дигитализација процес од кога зависи развој државе.
„Морамо сви заједно да учинимо све да услуге јавне управе заиста буду ефикасне, квалитетне и да грађани могу у било ком тренутку и са било које локације да користе електронске услуге јавне управе“, казао је Половић, додајући да су у претходном периоду много радили на том плану.
Како је рекао, у процесу дигитализације, и на државном и локалном нивоу, изузетно је важна промоција електронских сервиса и подстицање грађана и привреде да што више користе услуге е-управе.
„У овој години имамо неколико активности које су посвећене промоцији дигиталних сервиса, предвидјели смо организовање дигиталних каравана“, навео је Половић.
Он је додао да организовање дигиталних каравана планирају у неколико општина у Црној Гори, и у сјеверном и јужном дијелу.
Половић је казао да у стратегији дигиталне трансформације постоји неколико активности које се баве управо промоцијом дигиталних сервиса према грађанима и привредницима.
Према његовим ријечима, привредницима није потребно много промовисати сервисе е-управе, јер их они користе у великој мјери.
„Али према грађанима дефинитивно да“, навео је Половић.
Он је казао да је МЈУ спровело циклус истраживања када је у питању употреба електронских услуга у Црној Гори.
Како је навео Половић, резултати тог истраживања, на узорку од око 1.100 испитаника – грађана, показују да је употреба електронских сервиса на нивоу од око 46 одсто.
Он је додао да су већ у децембру реализовали други циклус истраживања и да очекују да ће веома брзо имати резултате и презентовати их јавности.
Половић је казао да одличан примјер дигитализације представљају сервиси успостављени у сарадњи са Министарством просвјете, за електронски упис у школе, вртиће, факултете.
Проценат употребе тих сервиса је, како је навео, од 80 до 90 одсто.
„Планирали смо нове облике сарадње са министарствима провјете, унутрашњих послова, правде, тако да очекујемо да ће ове године бити много више сервиса који ће бити омогућени грађанима“, истакао је Половић.
Он је казао да ће им један од најважнијих инпута, када је у питању дигитализација на локалном нивоу и мапирање општине којима је неопходна помоћ у том процесу, бити анализа функционисања система локалне самоуправе која би, како је најављено, требало да буде завршена за пола године.
„Наставићемо са радионицама са локалном самоуправом и кроз непосредан контакт покушати да дођемо до што више инфорамција, јер и ресурси у општинама су потпуно неуједначени, не постоји жељени ниво запослених који се бави информационим технологијама (ИТ) у локалним самоуправама“, рекао је Половић.
Он је поручио да се морају превазићи и ти недостаци.
„Сматрамо да би била добра пракса да општине међусобно помажу једне другима, а сву помоћ, како што сам нагласио, имаће од МЈУ“, навео је Половић.
На питање да ли је оптимиста да ће процес дигитализациије бити успјешан и до краја спроведен како се очекује, он је одговорио потврдно.
„Апсолутно сам оптимиста, ако омогућимо људима да неке своје обавезе реализују једноставно и на ефикаснији и бржи начин, они ће се веома брзо прилагодити томе. Нарочито ту говорим о неким млађим генерацијама“, рекао је Половић.
Он је казао да је МЈУ прошле године потписало шест споразума о сарадњи са невладиним организацијама, а који се доминатно тичу подизања дигиталних вјештина код грађана страијих од 65 година.
„Дакле, не заборављамо старије грађане, јер сматрамо да и они у значајној мјери могу бити корисници електронских услуга“, навео је Половић.
Комплетан интервју доступан је на линку: хттпс://www.yоутубе.цом/интервју МИНА