Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Положен камен темељац за изградњу клиника за инфективне болести и дерматовенерологију

Објављено: 27.10.2022. 12:05 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Положен камен темељац за изградњу клиника за инфективне болести и дерматовенерологију, за коју је ЕУ опредијелила 8,5 милиона еура

Симболичним полагањем камена темељца, предсједник Владе Дритан Абазовић, министар здравља Драгослав Шћекић, амбасадорка ЕУ у Црној Гори Кристина Оана Попа и директорица Клиничког центра Црне Горе др Љиљана Радуловић, озваничили су почетак радова на изградњи објекта за клинике за инфективне болести и дерматовенерологију.

Овај изузетно значајан пројекат за црногорски здравствени систем, вриједан 8,5 милиона еура, финансира се из IPA фондова ЕУ.

“Не постоји већа част за некога ко ради у државној управи од оне кад се гради наша земља. Ово је већ друга активност постављања камена темељца за нове клинике у Црној Гори. Након 40 година, коначно се граде нови здравствени објекти у нашој држави”, казао је премијер Дритан Абазовић.

Он је изразио неизмјерну захвалност ЕУ на подршци, без које се овај пројекат не би могао реализовати, наглашавајући да „ове ствари учвршћују наше партнерство“.

„Желимо да јачамо наш здравствени систем, да инвестирамо у свим градовима наше државе и омогућимо да се наши грађани осјећају сигурно и имају квалитетне услуге”, нагласио је предсједник Владе.

“Садашња установа у којој је смјештена Клиника за инфективне болести слика је и прилика деценијског немара и небриге коју су тадашње политичке елите имале према здравственом систему, запосленим у њему а посебно према грађанима који су лијечени у условима недостојним човјека. Они који су нажалост били  принуђени да бораве и лијече се тамо, а пандемија коронавируса нас је на то итекако приморала, знају о чему говорим. То више тако неће бити”, поручио је министар Шћекић.

Он је додао да се постављањем камена темељца за овај као и за друге објекте који су започети, одлучно постављају чврсти темељи за нови приступ здравственој заштити наших осигураника, али и за пристојне услове за рад љекара и осталог медицинског особља.

“На том путу, несебичну помоћ и подршку пружа нам Европска Унија, која са средствима од 8,5 милиона еура у потпуности финансира изградњу и опремање Клиника за инфективне болести и дерматовенерологију. Уз лидерство шефице Делегције ЕУ у Црној Гори, уз овај, реализују се и други значајни пројекти које наша земља као кандидат за приступање европској породици увелико користи”, истакао је министар Шћекић.

Он је казао да Министарство здравља, уз подршку Владе Црне Горе, предано ради на јачању запуштене здравствене инфраструктуре, а која тренутно захтијева улагања од више стотина милиона еура.

“Поред два модерна објекта за потребе Клиника за ментално здравље, инфективне и кожне болести, прошле недјеље почели су радови на реконструкцији и адаптацији Специјалне болнице ''Васо Ћуковић' у Рисну, вриједни 2,2 милиона еура, а до краја године, такође уз помоћ Европске Уније, почеће радови на изградњи и опремању Оперативног центра за ванредне ситуације у оквиру Институтта за јавно здравље те реконструкција и опремање девет микробиолошких лабораторија широм земље.

Да посебну пажњу посвећујемо регионалном развоју и универзалности здравствене заштите говори податак да су у току припреме за тендере укупне вриједности преко 10 милиона еура за потребе реконструкције општих болница у Бијелом Пољу, Беранама, Цетињу и Никшићу, као и домова здравља у Улцињу, Будви, Цетињу и Плаву”, најавио је министар здравља.

“Драго ми је што након толико година Црна Гора коначно гради нове клинике, које су само један од многих пројеката кроз које ЕУ подржава црногорски здравствени систем, саопштила је амбасадорка ЕУ у Црној Гори Кристина Оана Попа.

„Приступ доброј здравственој заштити дио је животног стандарда ЕУ, чему и грађани Црне Горе с пуним правом теже. Радује ме што данас имамо прилику да допринесемо остварењу те тежње, јер ће ове двије нове клинике значајно унаприједити квалитет здравствених услуга за све грађане Црне Горе. Медицински радници ускоро ће радити у потпуно новим објектима, с приступом најсавременијој опреми”, поручила је амбасадорка ЕУ у нашој земљи.

Она је подсјетила да је Црна Гора од почетка пандемије добила 130 милиона еура бесповратних средстава и кредита ЕУ, у циљу спашавања живота, унапређења јавног здравља и очувања хиљада радних мјеста.

Директорица КЦЦГ др Радуловић подсјетила је да је Клиника за дематовенерологију, након временских непогода прије чак десет година исељена и од тада дијели простор са Клиником за очне болести и од тада колеге и њихови пацијенти чекају да се обећања о новој згради коначно остваре.

 „Исто као што и Клиника за ментално здравље заслужује своју кућу у оквиру КЦЦГ, и љекари и особље и пацијенти Клинике за инфективне болести завређују савремен и човјеку прилагођен простор и опрему. Тога је најшира јавност постала свјесна током пандемије корона вируса. Будућа зграда у којој ће бити смјештене ове двије клинике имаће укупну нето површину близу четири хиљаде и триста метара квадратних. Осим што ће нова зграда бити опремљена по најсавременијим медицинским стандардима, у њој ће бити значајно више мјеста и за болничко лијечење пацијената. Клиника за дерматовенерологију сада има само двије собе са осам постеља, док ће у новој згради, поред потребних амбуланти и других садржаја, имати 32 болесничке постеље. Клиника за инфективне болести сад има 13 соба и 20 постеља, док ће у новом објекту бити мјеста за чак 55 болничких пацијената“, навела је др Радуловић, додајући да ће се нова зграда састојати од доњег нивоа, приземља и два горња спрата и да укупна бруто површина износи 5.530,00 м2, док је укупна површина грађевинског земљишта 4.264,00 м2.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?