Посјета Словенији у оквиру пројекта „Повезани кроз мобилност и активности учења на радном мјесту“

Објављено: 02.12.2023. 08:46 Аутор: Вјера Митровић-Радошевић

У периоду 19-25.11.2023. године, у оквиру пројекта „Повезани кроз мобилност (Цоннецтед Тхроугх Мобилитy – ЕАЦ – 2020 – 0865) и активности Учење на радном мјесту (Јоб Схадоwинг)“, запослени ЈУ Центар за стручно образовање – Вјера Митровић-Радошевић, Јелена Кнежевић и Миљан Митровић, самостални савјетници у Одјељењу за истраживање и развој квалификација, посјетили су град Лендаву у Словенији. Домаћин посјете био је Завод за образовање одраслих и омладине-Људска универза Лендава, на челу са директорицом Рахелом Хојник Келенц и њеним сарадником Хусом Јусићем.

Представници Центра имали су прилику да се у складу са агендом упознају са Заводом за образовање одраслих и омладине – Људска универза Лендава, Регијским промотивним центром Еxпано у Морској Соботи, Тропским парком - произвођачем орхидеја, Буковнишким језером, фирмама Варис и Вирс, Двојезичном школом Лендава, Винаријумом Лендава, Замком/Музејом, Привредном комором и да учествују на округлом столу посвећеном побољшању здравственог стања Рома.

Посебно интересовање постојало је у вези начина организације образовања ученика у школи и привреди/предузећима. Квалитетна и добра школска инфраструктура доприноси квалитету наставе, самим тим што наставник у одјељењу са мањим бројем ученика може квалитетније да организује наставу и прати постигнућа ученика. Такође, могућности за додатну наставу и ваннаставне активности су много веће. Опуштенији приступ према дисциплини ученика, могућност за топли оброк у школи који финансирају родитељи, посвећеност наставника, подстиче одговорнији однос ученика према учењу, поштовању правила и хигијени простора у ком бораве.

Свијест и друштвена одговорност послодаваца одражава се на њихов немјерљив допринос квалитету стручног образовања, од планирања преко реализације практичног образовања до испитивања ученика. Њихове фирме примјери су добре организације практичне наставе и стипендирања ученика, пружања курсева за преквалификације одраслих полазника, као и слања запослених на стална стручна усавршавања у земље ЕУ и шире, како би фирме биле конкурентне на тржишту рада. Друштвено одговоран однос и вредновање запослених у фирмама утичу позитивно на тимски дух, заједништво, радну атмосферу, осјећај припадности и др.

Примјер добре праксе је и Привредна комора Словеније, са своје 32 јединице, чији чланови учествују у обиласцима, завршним и блиц испитима ученика који су у дуалном систему образовања и тиме доприносе квалитету практичног образовања. У фирмама постоје ментори, едуковани за рад са ученицима. Зависно од броја запослених, настоји се да фирма има више едукованих људи за рад са ученицима. Однос броја ментора и ученика је 1:1. Општи утисак је да су послодавци свјесни своје важне улоге у систему стручног образовања, у смислу упознавања, мотивисања и подршке својим будућим кадровима.

Град Лендава оставља утисак мира, уредности, као и љубазности њених становника. Фирме, установе и њихови представници, својим вјештинама, знањима и компетенцијама, остављају утисак конкурентности на европском тржишту, истовремено су изузетно поносни на природно, привредно и културно богатство које имају, чувају и вреднују.

Posjeta Sloveniji u okviru projekta „Povezani kroz mobilnost i aktivnosti učenja na radnom mjestu“

Posjeta Sloveniji u okviru projekta „Povezani kroz mobilnost i aktivnosti učenja na radnom mjestu“

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?